Miből áll a mediterrán étrend?
Sok kenyér, rizs, tészta
Első hallásra talán furcsának hangzik, hogy a sok elfogyasztott tészta ellenére a déli országok népei nem híznak el. A titok a durumtésztában rejlik. Különösen jellemző Olaszországra, hogy durumtésztát fogyasztanak, amelynek rosttartalma 15 százalékos. A rostok segítik az emésztést, és elengedhetetlenül fontosak a gyomor- és béltraktus egészséges működéséhez. Arról nem is beszélve, hogy ha 10 dkg tésztát megfőzöl, az 300 dkg-ra duzzad, de kalóriatartalma nem növekszik. Így 300 g tészta mindössze 350 kalóriát tartalmaz, azaz ideális vacsorát jelenthet.
Zöldségek, gyümölcsök minden mennyiségben
A mediterrán országok lakói egy évben átlagosan 200 kg zöldséget és 120 kg gyümölcsöt fogyasztanak. Ez egyrészt a testsúly megőrzésében, másrészt magas rost- és vitamintartalmának köszönhetően a szervezet egészségének megtartásában segít. A gyümölcsök antioxidáns hatása olyan súlyos betegségektől is megvédhet, mint például a daganatos megbetegedések.
Olívaolaj
Délen az emberek egy évben átlagosan egy egész liter extra szűz olívaolajat fogyasztanak el, élvezve annak minden jótékony egészségügyi hatását.
Az olívaolaj megvédi az érrendszert az elmeszesedéstől, amely a középkorúak igen gyakori problémája.
Megakadályozza, hogy a zsírok lerakódjanak az erekben, és csökkenti a vér koleszterinszintjét – ezek a szívroham elsődleges okozói.
Antioxidáns hatása révén gátolja a sejtek oxidációját, s ezzel hatékony védelmet nyújt a daganatos betegségek ellen.
Segít megelőzni a magas vérnyomás és a vérrögök kialakulását, azaz a trombózist, mely akár halálhoz is vezethet.