Gua sha terápia
Ez a terápia a hagyományos kínai orvoslás egyik legrégebbi, természetes módszere, bár a nyugati világban már nem terjedt el olyan széles körben. Ennek lényege, hogy egy speciális kaparóeszközzel gyógynövényekből kinyert olajokat visznek fel a meridiánok mentén, majd kaparó mozdulatokkal belemasszírozzák a bőrbe, így segítve elő a vér és a Qi áramlását.
A kezelést követően lilás-vöröses színűvé válik az érintett terület, de ez néhány napon belül elmúlik, miközben a betegség távozik a szervezetből. Bár a nyomok elsőre ijesztőnek tűnnek, maga a folyamat egyáltalán nem jár fájdalommal.
Ezt a terápiát mozgásszervi panaszok (nyak-, váll, -hát, -derék-, térd-, és lábfájdalmak), szív-és érrendszeri megbetegedések, emésztőszervi gondok, idegrendszeri problémák, immungyengeség, fáradékonyság, energiahiány, vagy depresszió, valamint allergiás betegségek esetén alkalmazzák.
Akupunktúra
Ezt a módszert a nyugati világban is sokan ismerik, ha másról nem, hát a nevéről, és a hozzá fűződő rengeteg tű képzetéről. Ez a szintén kínai eredetű, mintegy 2000 éves múltra visszatekintő gyógyászati módszer a látvány ellenére biztonságos, nincsenek mellékhatásai, ráadásul igencsak hatásos kezelésnek bizonyul.
A hozzá használt tűk természetesen sterilek, ráadásul roppant vékonyak, kifejezetten erre a felhasználási módra lettek kifejlesztve. Épp ezért szinte egyáltalán nem lehet érezni őket a behelyezéskor, ellenben a megfelelő pontot elérve kiválthatnak hideg- vagy melegérzetet, zsibbadást, esetleg áramütéshez hasonlatos érzést.
Miután minden tű a helyén van, nagyjából 30 percig nyugodtan kell maradni, egyfajta relaxációban, mely során a páciensek jelentős része el is szokott aludni. Természetesen sérüléstől függően akár mindkét testfélen szükség lehet a kezelésre, ilyenkor ez az időtartam megnő (nyilván). Ez egy olyan kezelés, amit kúraszerűen kell alkalmazni, általában 10 kezelés tesz ki egy kúrát, heti 2-3 alkalomra elosztva, de ez a páciens panaszai és sérülései függvényében természetesen változhat (a kúraszerűségre azért van szükség, hogy a tünetmentes állapot tartóssá váljon). Ha nagyon erősek az alany fájdalmai, akkor a napi szintű kezelést szokták javasolni.
Bár kezdetben a kezeléseket követően gyakran jelentkezik fáradságérzés, a kúra előrehaladásával ezt felváltja a frissességérzés, ami már a javulás jele.
Moxaterápia
Ez egy olyan eljárás, mely során a test akupunktúrás pontjait hőkezeléssel stimulálják. Ehhez egy gyógynövény, a fekete üröm szárított, őrölt formáját égetik el. Egy szivarhoz hasonlatos rudat készítenek belőle (moxarúd), vagy kúp alakban égetik el a bőrön (moxakúpus kezelés). Akupunktúrával együtt alkalmazva számos probléma esetén hatásos.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!