Az egészséges levegő
Levegőre mindenkinek szüksége van, de ezen belül is az egészséges levegő az, amit ha beszívunk, minden mellékhatás nélkül segít működtetni a szervezetet. Nem csak oxigénben gazdagnak kell lennie, hanem szennyezőanyagoktól mentesnek is. A levegőben több féle szennyezőanyag keringhet, amelyek az egészségre ártalmas hatással vannak. Az egyik ilyen az ún. szállópor, amely a légutakban tesz nagy kárt, illetve, a már meglévő problémákat súlyosbítja.
A megfigyelő rendszer
A levegő összetételét, az ország különböző pontjain mérik. Ha nagyobb mennyiségben találnak szennyező anyagot, akkor a levegőt minőségét négy kategóriába csoportosítják, melyet négy színű jelzéssel különböztetnek meg. A kék színnel, a még elfogadható értékeket jelölik, míg zölddel, már a kifogásolhatóakat. Narancssárga jelzésnél, a levegő egészségtelen, piros jelzésnél pedig egyenesen veszélyes. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) munkatársai, pedig egy térképre viszik fel a jelzések színét, a városok helyére. Intézkedésekre, csak narancssárga és piros riasztás esetén tesznek, de ez is a várost irányító felelős személyektől, vagy szervektől függ. Elrendelhetnek szmogriadót és ennek enyhébb, tájékoztatási szintjét is.
A szállópor koncentráció
A magas szállópor koncentráció a lakosság igen nagy részére jelent veszélyt. Elsősorban a légúti problémákkal küzdők érintettek, de mindenki a veszélyeztetett csoportba esik, akinek az immunrendszere nem tudja biztosítani a megfelelő védelmet. Ez mellett a kisgyerekek, idősek is fokozott veszélyben vannak. A légúttal kapcsolatos veszély miatt mind az aktív, és mind a passzív dohányosok ki vannak téve a veszélynek. Az allergiában szenvedők különösen figyeljenek oda, mert a szállópor magas koncentrációban heves rohamokat is kiválthat az arra érzékenyeknél. Az érintett régiókban élők, ne nagyon tartózkodjanak a szennyezett levegőn, aki pedig a veszélyeztetett csoportban van, tegye meg a megfelelő óvintézkedéseket (pl.: maradjon otthon, használjon maszkot, szedje a felírt gyógyszereit, stb.)