A szorongás
A szorongás hátterében az esetek többségében olyan probléma áll, amely miatt igazán felesleges aggódnunk. Kis dolgokból is olyan szorongást tudunk generálni, ami teljesen lebénítja a szervezetet és pillanatok alatt képes a stressz szintet az egekbe emelni. Ezek főleg olyan dolgok melyeknek nagy jelentőséget tulajdonítunk, ennek ellenére sokkal kisebb hatása van ránk mintsem gondolnánk. Például, ha valaki szeret pontos lenni, akkor már attól elkezd szorongani, ha pár percet késik, míg ez valószínűleg nem okoz nagy gondot annak, akivel találkozni fog. Persze ez alól is vannak kivételek, amikor tényleg nagyon fontos, hogy időben ott legyünk valahol, de a szorongás ezeken a helyzeteken sem segít. Mindig gondolj arra, hogy te mindent megteszel, hogy időben odaérj, ha szorongsz, az még inkább leköti az energiáidat, és fölöslegesen generálsz mind nagyobb és nagyobb pánikot magadban.
Kerüld a szorongást okozó értelmetlen dolgokat
Ez így nagyon egyszerűen hangzik, de megtenni nagyon nehéz feladat. Rengeteg olyan dolog van mindenkinek az életében, ami számára szorongást, feszültséget, stresszt okoz. Ezeknek egy nagy része, azonban elkerülhető. Észre sem vesszük, de több esetben saját magunknak generálunk szorongást, amikor olyan dolgokkal foglalkozunk, amikre egyáltalán nincs szükség. Olyan szokásokat szedtünk össze, amik szinte mindennaposak, és nagy részben felelősek a szorongás és a stressz kialakulásában:
Panaszkodás
Főleg, mi magyarok imádjuk ezt a káros szokást. A negatív oldalt nézni és lépten nyomon kifejezni, hogy mennyire elégedetlenek vagyunk. Ha komoly dolgokról van szó, és valaki tényleg meg akarja osztani a másikkal a bánatát, vagy a gondjait, akkor nyugodtan tegye meg, de legtöbbször nem erről van szó. Akár idegenek az utcán is előállunk mindenféle apró gondjainkkal és azt várjuk, hogy bólogassanak, hogy azt mondják „igen, ez tényleg szomorú dolog”. Mintha mindenáron azt akarnánk bebizonyítani, hogy milyen rossz életünk van.
Halogatás
A halogatás az egyik legrosszabb dolog, amit tehetünk. Nem csak a fontos dolgok elvégzésében halogatunk, hanem abban is, hogy végre éljünk. Megszámolni sem lehetne hány ember gondolkodik úgy, hogy majd ha ez, meg ez meglesz, akkor boldog leszek, akkor majd az álmaimnak élek. Így azonban elmegy mellettük az élet, és negyvenes éveik végére, amikor erre rájönnek kialakulhat a kapuzárási pánik, vagy más néven az életközépi válság. Ne csak a napi rutin feladatoknál törekedj az időben történő elvégzésre, hanem általánosságban az életben se hagyj ki olyan dolgokat, amiket most könnyedén megtehetnél.
Költekezés
Kemény munkával megkeresett pénz elköltése, olyan dolgokra, amelyeket később, vagy már a vásárlás pillanatában megbánunk. Ettől persze lelkiismeret furdalásunk támad, ami szépen szorongáshoz vezet. Inkább gondold meg kétszer is, hogy mire költöd a pénzed, mielőtt elköltenéd.
Aggódás
Az életben számtalan dolog miatt aggódunk. A pénz, a családtagok, a barátok, a vizsgák, a munka, a párkapcsolat… Fontos, hogy felismerjük, az aggódás csak ront a helyzetünkön. Nehéz megakadályozni, mert az aggódás automatikusan érkezik és csak akkor vesszük észre, amikor már félig szorongássá alakult. Próbáld mérlegelni a lehetőségeket, és jobban a dolgok mögé látni, így elkerülve az aggódást.
Tökéletesség
Senki sem az. Hiába hiszed, hogy valaki tökéletes, előbb vagy utóbb úgyis kiderül, hogy nem az. És a látszat fenntartásának is kemény ára van. Ne akard olyan fába vágni a fejszéd, ami biztos, hogy meghaladja az erődet. Ne tekintsd kihívásnak sem, vagy elérendő célnak. Nem a tökéletesre, hanem az elég jóra érdemes figyelni. Hidd el, ebben is lesz elég kihívás.
Múlt és jövő között elúszik a jelen
A múlton, vagy a jövőn való állandó rágódás miatt, elszalasztod a jelent. Nem kell teljesen elfeledni a múltat, és a jövőre is kell valamilyen tervezés, vagy cél. De ne ess túlzásba. A múlt dolgait inkább tanulásra használd fel, vagy az élet szép emlékeinek felidézésére, míg a jövőbe terveke és ne kétségeket vigyél. Nem könnyű megtenni, de ha sikerül a szorongás helyett kiegyensúlyozottság lesz a jutalmad.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!