Pajzsmirigybetegség: csendes tünetek
Felboruló ciklusok
Hosszabb, erősebb és sűrűbben jelentkezik a menstruáció? Az okozhatja, hogy szervezete nem termel elég hormont. Ha pedig enyhébb és ritkásabb, az azt jelentheti, hogy pajzsmirigye túl sok hormont termel.
Terméketlenség, elvetélés
A meddőség, vetélés egyik oka lehet a pajzsmirigy hibás működése –, ezért Gupta javasolja, hogy nézesse meg a pajzsmirigyét. – Az alacsony hormonszint a peteérést akadályozza, kitéve a szervezetet a meddőség vagy akár az elvetélés veszélyének.
Gupta tanácsa: – Ha pajzsmirigybetegsége van, és teherbe szeretne esni, vagy ha már várandós, orvosa utasítása szerint szedjen hormonpótló szert.
Lassabb fejlődés gyermekkorban
Gyermekeknél még nehezebb észlelni, ha gond van a pajzsmirigyükkel, hiszen nem mindig tudják kifejezni, ha éreznek valami rendhagyót. – Ha arra lesz figyelmes, hogy gyermeke lassabban nő a kortársainál, ha izomfájdalomra panaszkodik vagy ha a tanár szerint a szokásosnál dekoncentráltabb, az mind az alacsony hormonszint jele lehet. Ez kihathat a fejlődésre is – figyelmeztet Gupta.
Hogyan kezelje a pajzsmirigybetegséget
Az alulműködő és a túl aktív pajzsmirigy egyaránt kezelhető.
Ha a pajzsmirigye túlműködik
Általában olyan gyógyszeres kezelést írnak elő az orvosok, amely lassítja a pajzsmirigyhormon termelését. Ha ez nem elég hatékony, sebészi beavatkozást tesz szükségessé: el kell távolítani a mirigy egy részét vagy egészét – figyelmeztet a Mayo Klinika. Utóbbi esetben pajzsmirigyhormon-pótló készítményt kell szednie élete végéig.
Ha a pajzsmirigye alulműködik
Az alulműködő pajzsmirigy egész életen át tartó kezelést igényel: szintetikus pajzsmirigyhormon szedését teszi szükségessé. A szájon át szedhető gyógyszer helyreállítja a hormonszintet, ezzel együtt pedig megszűnnek a pajzsmirigyhormon-hiány tünetei is, mint az elhízás, a fáradtság, a ködös gondolkozás és a székrekedés.