Egészségügyi tippek cukorbeteg kismamáknak
1. Hozd rendbe vércukorszintedet
Ha gyereket szeretnél, akkor el kell búcsúznod rossz szokásaidtól (viszlát, cigi), le kell adnod az extra kilókat (ha túlsúlyos vagy) és szülés előtti vitaminokat kell szedned. Ha azonban a cukorbetegség is végigkíséri napjaidat, akkor egy másik nagyon fontos dologra is oda kell figyelned: a vércukrodra.
Ha vércukorszinted túl magas, vagy túl alacsony, akkor sokkal nehezebb lesz összehozni egy babát, ugyanis szervezeted nem tartja majd magát megfelelőnek a terhességre.
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nőknél gyakrabban alakul ki policisztás petefészek betegség (PCOS), ami tovább nehezíti a teherbe esést. Az ovulációt stimuláló gyógyszerek ilyen esetekben segíthetnek.
2. Állíts össze egy cukorbetegség szakértői csapatot
A várandós cukorbeteg nők akár háromszor több orvosi vizsgálatra számíthatnak a különböző komplikációk veszélye miatt. Keress egy szülészt, aki folyamatos vizsgálatokat vállal a várandósságod alatt, és kérdezd meg endokrinológusodtól, hogy hajlandó-e együttműködni a választott szülész-nőgyógyásszal.
3. Elképzelhető, hogy le kell majd állnod a szájon át szedett gyógyszerekkel
A legtöbb orvos szerint a várandós, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nőknek érdemes abbahagyni a szájon át szedett gyógyszerekkel. Ez azért van, mert jelenleg még nincs elegendő információnk arról, hogy a cukorbetegségre szedett gyógyszerek biztonságosak-e a terhesség alatt. Habár az ilyen gyógyszerek kényelmesebbek, az inzulin jobb választás lehet a vércukorszint kordában tartására a várandósság előtt és közben is.
Amennyiben 1-es típusú cukorbetegséged van, inzulint kell adagolnod magadnak. Ebben az esetben mindenképpen egyeztess kezelőorvosoddal, hogy jelenlegi inzulinadagolásodnak változnia kell-e majd a várandósság alatt.
4. Készülj fel a reggeli rosszullétre
Ha inzulint szedsz, akkor muszáj enned valamit, amin kifejtheti a hatását. Ez különösen nehéz feladat, amikor semmi sem akar a gyomrodban maradni. Érdemes ébredés után azonnal megenni egy-két szem sós kekszet mielőtt még kikelnél az ágyból, némileg enyhítve ezzel a reggeli rosszullétet.
Néhány receptre kapható gyógyszer segíthet az extrém émelygés csillapításában – ezekről egyeztess orvosoddal.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!