Néhány szó a síelésről
A sízés különböző magasságokban és időjárási viszonyok között űzhető. A tavaszi verőfényes napsütéstől a téli, zord, szélfútta lejtőkön való siklásra fel kell készülni. Egyetlen délelőtt vagy délután a szikrázó napsütésből néhány pillanat alatt szakadó hózáporba, jeges szélviharba kerülhetsz. Előfordul, hogy a parkolóban nincs hó, vagy borongós zord idő van, s mire felérsz a lifttel a hegy tetejére, a felhők felett ragyog a nap vagy a völgyben szép idő van, és a hegyen süvít a szél. Ezekhez a hőmérsékleti, időjárási, magaslati viszonyokhoz, változásaikhoz alkalmazkodni kell. Az alkalmazkodás egyik eszköze a megfelelő ruházat. Az öltözködést a sízés típusa (alpesi sízés, sítúrázás, sífutás), az életkor, az időjárás és sajnos a pénztárca szabja meg.
A síző táplálkozása
A sízés sok energiát igényel. Az erőnlét fenntartását megfelelő minőségű és mennyiségű étrenddel kell biztosítani. Az átlagos energiaszükségleten kívül óránként kb. 300 kalóriát kell pluszként elfogyasztani. A verejtékezéssel nemcsak víz, hanem különböző sók is távoznak a szervezetből. Az elfogyasztott tiszta víz felhígítja a szervezet már úgy is csökkent sótartalmát, és a kevesebb sót tartalmazó szervezet kevesebb vizet tud megkötni, a felesleges víztartalom a szervezetből ismét sókkal együtt távozik. Ezért síelés után inkább citromos teát, limonádét, gyümölcsleveket, tejet, kakaót fogyassz, és a
vitamin, valamint só veszteség pótlására is gondolj.
Készülj fel, és tartsd be a szabályokat!
Ha felkészült vagy, megelőzheted a síbaleseteket. A sípályákon előforduló balesetek során boka-, valamint térdsérülések lehetnek (törés, szalagszakadás, esetleg porcleválás) a bokasérülések ma már nem olyan gyakoriak, a korszerű sícipők kellően védenek. A térdsérülések a modernebb, nehezebb leoldó kötések következtében keletkezhetnek. A nem megfelelő felszerelések következtében kialakuló sérülések azonban elenyészőek, sokkal inkább a felkészületlenség okozhat bajt. A téli idény előtt fontos, hogy javítsd állóképességed. Ne akarj az első nap egyéves kihagyást bepótolni! Fokozatosan szoktasd magad a mindennapoktól eltérő természeti viszonyokhoz (tengerszint feletti magasság, erős napsugárzás, szél stb.). Egy nemzetközi statisztika kimutatása szerint a sérülések 60%-a a „síhét” harmadik napján következik be. Iktass be ekkor egy kirándulást, városnézést, szaunázást, úszást stb.
Ma már – hazánkon kívül – több pályán, sőt egymáshoz kapcsolódó pályarendszereken lehet síelni. Jól látható táblákon jelzi a pályák nehézségi fokát. A kék színnel jelzett pálya a kezdőknek való, a piros színnel jelzett a középhaladóknak, a feketével jelzett pályák csak gyakorlott sízőknek ajánlottak. Az első napon csak a tudásodnak megfelelő fokozatú pályán gyakorolj, itt is a megfelelő sebességgel. Fokozott veszélyt rejt a meredek lejtő, a jeges, köves pálya, az olvadt „szűz hó”.
Minden esetben köss balesetbiztosítást, külön a síbalesetre vonatkoztatva. Ausztriában egy röntgent és gipszkötést több ezer euróért végeznek, a műtétekről nem is beszélve!
A sípályák használatának írott és íratlan szabályai:
- Annak kell lassítani, fékezni, kikerülni, aki felülről közelít.
- Indulásnál nézz felfelé is!
- Követési távolság a pályaviszonyoktól függően 6-20 méter, kivéve az együtt gyakorló csoportokat, ahol az oktató határozza meg a távolságot.
- Ne állj meg nehezen belátható kanyarokban, bukkanók után!
- Ha elesel, mielőbb hagyd el az esés helyét, húzódj a pálya szélére, ott rendezd felszerelésed!
- Ha balesetet szenvedsz, keresztbe szúrt botokkal, sílécekkel jelezd ezt a fentről közeledőknek!
- A síliftek „nyomán”, illetve 4 méternél közelebb ahhoz, ne síelj!
- A pályát előkészítő gépeket (ratrak) kerüld el!
- A sípályákon elhelyezett táblák utasításait tartsd be!
A síelés illemtana
Lift
- Sorban állásnál ne tolakodj előre, ne lökdösődj!
- Beszállásnál a csákányos liftnél párosával állj! Mindkét síbotod tedd a külső kezedbe, hogy a belső kézzel kapaszkodni tudj a felvonóba!
- Maradj a nyomon, ne szlalomozz!
- Ha „kiessel”, minél előbb hagyd el a nyomot, hogy a következő ne „essen ki”!
- Kiszállásnál egyszerre engedd el a csákányt!
- Kiszállás után rögtön indulj tovább!
- Ne dohányozz!
Pálya
- Ha kezdő vagy, ne menj a haladó (piros és fekete) pályára!
- Útvonalad, a terepviszonyokat és sebességed úgy válaszd meg, hogy bármikor képes legyél a biztonságos irányváltoztatásra vagy a megállásra!
- Figyelj mindig másokra is, ha közeledben esik el valaki, segíts!
- Sípályán nem illik a hangoskodás, az illetlen beszéd.
- Sípályán alkoholt fogyasztani nagyfokú modortalanság.
- Védd a természetet, ne szemetelj!
Közlekedés
- Vigyázz, hogy a bottal vagy a léccel ne okozz sérülést senkinek (ne forgolódj a válladra tett lécekkel, botokkal)!
- Parkolásnál ne akadályozd a szabad közlekedést!
A síelés rendkívül egészséges és közösségformáló hatása ismert, ezért biztatlak, hogy próbáld meg! Soha nem késő!
Az itt leírtak, természetesen csak egy sí táborban való aktív, figyelmes részvétellel, a gyakorlat útján teljesedhetnek ki.