Téli sportok: Síelés,egészséges,életmód,diéta,sport,gyógymód,megelőzés,kezelés,természetes,betegség ellen

Bejelentkezés  |  Regisztráció  | 2024. December 4. Szerda - Barbara, Borbála
hirdetes
| Szerző: Földi Tímea

Téli sportok: Síelés

Hazánk olyan égövben fekszik, ahol az évszakok váltják egymást: tavasz, nyár, ősz, tél. Mindenkinek van kedvenc évszaka, amit valamiért nagyon kedvel. Télen az egyik legismertebb sportolás, a síelés.

Hirdetés
Hazánk olyan égövben fekszik, ahol az évszakok váltják egymást: tavasz, nyár, ősz, tél. Mindenkinek van kedvenc évszaka, amit valamiért nagyon kedvel. Télen az egyik legismertebb sportolás, a síelés.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Néhány szó a síelésről

A sízés különböző magasságokban és időjárási viszonyok között űzhető. A tavaszi verőfényes napsütéstől a téli, zord, szélfútta lejtőkön való siklásra fel kell készülni. Egyetlen délelőtt vagy délután a szikrázó napsütésből néhány pillanat alatt szakadó hózáporba, jeges szélviharba kerülhetsz. Előfordul, hogy a parkolóban nincs hó, vagy borongós zord idő van, s mire felérsz a lifttel a hegy tetejére, a felhők felett ragyog a nap vagy a völgyben szép idő van, és a hegyen süvít a szél. Ezekhez a hőmérsékleti, időjárási, magaslati viszonyokhoz, változásaikhoz alkalmazkodni kell. Az alkalmazkodás egyik eszköze a megfelelő ruházat. Az öltözködést a sízés típusa (alpesi sízés, sítúrázás, sífutás), az életkor, az időjárás és sajnos a pénztárca szabja meg.
 
 

A síző táplálkozása

 
A sízés sok energiát igényel. Az erőnlét fenntartását megfelelő minőségű és mennyiségű étrenddel kell biztosítani. Az átlagos energiaszükségleten kívül óránként kb. 300 kalóriát kell pluszként elfogyasztani. A verejtékezéssel nemcsak víz, hanem különböző sók is távoznak a szervezetből. Az elfogyasztott tiszta víz felhígítja a szervezet már úgy is csökkent sótartalmát, és a kevesebb sót tartalmazó szervezet kevesebb vizet tud megkötni, a felesleges víztartalom a szervezetből ismét sókkal együtt távozik. Ezért síelés után inkább citromos teát, limonádét, gyümölcsleveket, tejet, kakaót fogyassz, és a vitamin, valamint só veszteség pótlására is gondolj.
 
 

Készülj fel, és tartsd be a szabályokat!

 
Ha felkészült vagy, megelőzheted a síbaleseteket. A sípályákon előforduló balesetek során boka-, valamint térdsérülések lehetnek (törés, szalagszakadás, esetleg porcleválás) a bokasérülések ma már nem olyan gyakoriak, a korszerű sícipők kellően védenek. A térdsérülések a modernebb, nehezebb leoldó kötések következtében keletkezhetnek. A nem megfelelő felszerelések következtében kialakuló sérülések azonban elenyészőek, sokkal inkább a felkészületlenség okozhat bajt. A téli idény előtt fontos, hogy javítsd állóképességed. Ne akarj az első nap egyéves kihagyást bepótolni! Fokozatosan szoktasd magad a mindennapoktól eltérő természeti viszonyokhoz (tengerszint feletti magasság, erős napsugárzás, szél stb.). Egy nemzetközi statisztika kimutatása szerint a sérülések 60%-a a „síhét” harmadik napján következik be. Iktass be ekkor egy kirándulást, városnézést, szaunázást, úszást stb. 
 
Ma már – hazánkon kívül – több pályán, sőt egymáshoz kapcsolódó pályarendszereken lehet síelni. Jól látható táblákon jelzi a pályák nehézségi fokát. A kék színnel jelzett pálya a kezdőknek való, a piros színnel jelzett a középhaladóknak, a feketével jelzett pályák csak gyakorlott sízőknek ajánlottak. Az első napon csak a tudásodnak megfelelő fokozatú pályán gyakorolj, itt is a megfelelő sebességgel. Fokozott veszélyt rejt a meredek lejtő, a jeges, köves pálya, az olvadt „szűz hó”.
Minden esetben köss balesetbiztosítást, külön a síbalesetre vonatkoztatva. Ausztriában egy röntgent és gipszkötést több ezer euróért végeznek, a műtétekről nem is beszélve!
 
 

A sípályák használatának írott és íratlan szabályai:

 
- Annak kell lassítani, fékezni, kikerülni, aki felülről közelít.
- Indulásnál nézz felfelé is!
- Követési távolság a pályaviszonyoktól függően 6-20 méter, kivéve az együtt gyakorló csoportokat, ahol az oktató határozza meg a távolságot.
- Ne állj meg nehezen belátható kanyarokban, bukkanók után!
- Ha elesel, mielőbb hagyd el az esés helyét, húzódj a pálya szélére, ott rendezd felszerelésed!
- Ha balesetet szenvedsz, keresztbe szúrt botokkal, sílécekkel jelezd ezt a fentről közeledőknek!
- A síliftek „nyomán”, illetve 4 méternél közelebb ahhoz, ne síelj!
- A pályát előkészítő gépeket (ratrak) kerüld el!
- A sípályákon elhelyezett táblák utasításait tartsd be!
 
 
 

A síelés illemtana

 

Lift

- Sorban állásnál ne tolakodj előre, ne lökdösődj!
- Beszállásnál a csákányos liftnél párosával állj! Mindkét síbotod tedd a külső kezedbe, hogy a belső kézzel kapaszkodni tudj a felvonóba!
- Maradj a nyomon, ne szlalomozz!
- Ha „kiessel”, minél előbb hagyd el a nyomot, hogy a következő ne „essen ki”!
- Kiszállásnál egyszerre engedd el a csákányt!
- Kiszállás után rögtön indulj tovább!
- Ne dohányozz!
 
 

Pálya

- Ha kezdő vagy, ne menj a haladó (piros és fekete) pályára!
- Útvonalad, a terepviszonyokat és sebességed úgy válaszd meg, hogy bármikor képes legyél a biztonságos irányváltoztatásra vagy a megállásra!
- Figyelj mindig másokra is, ha közeledben esik el valaki, segíts!
- Sípályán nem illik a hangoskodás, az illetlen beszéd.
- Sípályán alkoholt fogyasztani nagyfokú modortalanság.
- Védd a természetet, ne szemetelj!
 

Közlekedés

- Vigyázz, hogy a bottal vagy a léccel ne okozz sérülést senkinek (ne forgolódj a válladra tett lécekkel, botokkal)!
- Parkolásnál ne akadályozd a szabad közlekedést!
 
A síelés rendkívül egészséges és közösségformáló hatása ismert, ezért biztatlak, hogy próbáld meg! Soha nem késő! 
Az itt leírtak, természetesen csak egy sí táborban való aktív, figyelmes részvétellel, a gyakorlat útján teljesedhetnek ki.
 
 
 
 
Hirdetés
Hirdetés

További cikkeink – kattintson a részletekért!

  • jódhiány jelei

    Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei

    Ismerd meg a jódhiány figyelmeztető jeleit, mint a fáradtság, súlygyarapodás, hajhullás és hidegérzet. Tudd meg, hogyan előzheted meg a jódhiányt étrenddel!

  • Gyermekek immunrendszerének erősítése

    A legjobb tippek gyermeked immunrendszerének erősítésére

    Borzalmas, mikor minket dönt le lábunkról a betegség, de amikor gyermekeinkkel történik ugyanez, az a lehető legrosszabb. A kipirosodott orr, az állandó tüsszögés és köhögés, végső soron pedig imádott gyermekünk fájdalomtól csillogó szemeinek látványa minden szülő...

  • Gyógyszerek cukorbetegek számára

    Milyen gyógyszereket kötelező szedni cukorbetegként?

    A megfelelő gyógyszeres kezelés és életmód kombinációja segít a vércukorszint stabilizálásában és a hosszú távú egészség megőrzésében. Ezek a gyógyszerek segítenek:

Ne vakarózz, ha melegkiütésed van!

Melegkiütés? Ezt tedd vakarás helyett, hogy elmúljon!

A melegkiütés, más néven hőkiütés vagy miliaria, gyakori bőrprobléma, különösen a forró nyári hónapokban. Ez a kellemetlen állapot viszkető, piros kiütésekkel jár, amelyek irritálják a bőrt. A vakarás azonban csak ront a helyzeten, és fertőzést is okozhat. Ebben a cikkben...

Te melyik gyógymódot részesíted előnyben betegség esetén az alábbiak közül?

Milyen visszér krémet érdemes használnod?

Mikor, milyen visszér elleni krémet érdemes használni?

A visszér probléma sokak számára kellemetlen és fájdalmas lehet, és sokan keresnek hatékony megoldást ennek kezelésére. De mikor és milyen típusú krémet érdemes választani?

Veszélyes lehet a legionella baktérium a vizekben?

Veszélyes baktérium lehet a vizekben – milyen problémákat okozhat a legionella?

A legionella baktérium nagy eséllyel megtalálható a vízrendszerekben, ez köztudott dolog. De vajon kell tőle félnünk, gondot okozhat a szervezetünkre nézve? Mutatunk minden fontos tudnivalót a legionelláról.

Magánklinika előnyei

Miért válasszuk a magánklinikákat? - 5 kiemelkedő előnye a magánklinikáknak

Az egészségügyi ellátás színvonala és hozzáférhetősége napjainkban egyre nagyobb figyelmet kap. Az emberek számára fontos, hogy minőségi, gyors és hatékony ellátásban részesüljenek, és emiatt egyre többen fordulnak a magánklinikák felé. De miért érdemes választani a...

Vashiány tünetei

Vashiány: mi okozza és hogyan lehet tudni, hogy vashiányod van?

Az alacsony vasszint azt eredményezheti, hogy szöveteid és szerveid nem jutnak elegendő oxigénben gazdag vérhez, amit vashiányos vérszegénységnek neveznek. A vashiány gyakran csak enyhe tüneteket okoz, de - ha nem diagnosztizálják és kezelik - befolyásolhatja az ember...

Ascites

Ha nem fáj semmi, nem érzem magam betegnek! (Ascites)

Kata (49) egyedül neveli kamasz fiát. 2020-ban mellrákot diagnosztizáltak, később hashártya áttét miatt ascites alakult ki nála. A tartós katéter beültetés után nem sokkal beszélgetünk Katával, aki így kezdi a beszélgetést: 5 hónap kihagyás után most tértem vissza a...

Gyakorlati tudnivalók a COVID-19 tesztekről utazóknak és munkavállalóknak

Gyakorlati tudnivalók a COVID-19 tesztekről utazóknak és munkavállalóknak

A szerológiai COVID-19 teszt mellett már a PCR tesztes COVID-19 szűrés is elérhető az Affidea Váci Greens Egészségközpontban, ezek az üzleti- és magánutazók, valamint munkavállalók számára is szükségesek lehetnek.

Szentjánosbogarak fényt derítettek néhány kérdésre

A szentjánosbogarak rávilágítanak a mitokondriumok működésére

Egy apró gyár lebeg a sejtjeinkben és szinte minden szükséges energiát biztosít számunkra: ezek a mitokondriumok. Hatékonyságuk csökken az öregedéssel, de akkor is, ha olyan betegségekkel néz szembe a szervezet, mint a cukorbetegség, a rák, vagy a Parkinson-kór. Ez az oka annak,...

Pingpongozni jó!

A játék, ami minden korosztály örök kedvence

Minden generációnak megvolt a maga heppje, ami miatt az idősebb korosztály megszólhatta. A mostani Y-Z generáció népbetegségének az elektronikus kütyük folyamatos használatát tartják. És bár valóban el kell ismerni, hogy a legtöbbek esetében ebben a korosztályban igaz, hogy...

Vitamin sziget

Vitamin sziget

Cím: 2040 Budaörs, Károly Király u. 57.
Telefon: +36 23 428 306
Email: info@vitaminsziget.com
Weblap: www.vitaminsziget.com

Eseménynaptár

2024 December

H K Sz Cs P Sz V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Hagyományos kínai gyógymódok

Gua sha terápia, akupunktúra és moxaterápia

A hagyományos kínai orvoslás több ezer éves múltra tekint vissza, az alternatív, vagy holisztikus gyógyászat egyik legkedveltebb formája. Bár maga a hagyományos kínai orvoslás természetesen nem merül ki ezekben, az alábbiakban három ágazatáról lehet olvasni, amelyek sokak...

Kutatás bizonyítja, hogy a Down-szindrómával kapcsolatos gének védelmet nyújtanak a tumorok ellen

A Down-szindróma rendellenességeivel kapcsolatos gének védelmet nyújthatnak a szilárd daganatok ellen

A Chicagói Ann & Robert H. Lurie Gyermekkórház Stanley Manne Gyermekkutató Intézetének tudósai felfedezték, hogy a Down-szindrómás betegekben csökkent expressziós génekből álló csoport klinikai rendellenességeket okozhat ebben a populációban, például rossz izomfejlődést...


IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE!X
Érdekelnek a legfrisebb iparági hírek, legújabb blogbejegyzéseink?


A 'FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE' gomb megnyomásával hozzájárulást adsz a hírlevelek fogadásához és elfogadod az Adatvédelmi Szabályzatunkat.