Színesek, finomak, egészségesek - íme, a színes burgonyák,egészséges,életmód,táplálkozás,természetes,kezelés,rák,betegség,megelőzés,

Bejelentkezés  |  Regisztráció  | 2024. November 24. - Emma
hirdetes

Színesek, finomak, egészségesek - íme, a színes burgonyák

Elsőre sokaknak furcsának tűnhet, ha meglát egy lila vagy narancssárga burgonyát. Nem génmódosítás és nem ételfesték! Sok-sok természetes növényi színanyag teszi í burgonyákat ilyen sokszínűvé.

Hirdetés
Elsőre sokaknak furcsának tűnhet, ha meglát egy lila vagy narancssárga burgonyát. Nem génmódosítás és nem ételfesték! Sok-sok természetes növényi színanyag teszi í burgonyákat ilyen sokszínűvé.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A burgonyák színesek

 
A jól ismert termesztett burgonya (Solanum tuberosum) egy nagyon alakgazdag fajcsoporthoz tartozik. A hazai burgonyatermesztésben is egyeduralkodó Solanum tuberosum eleve egy rettentő alakgazdag faj, mely főként az Andok magasabb régióiban, Chile és Peru hegyvidéki területein őshonos, de Mexikótól Patagóniáig körülbelül 100 másik burgonyafaj minimálisan 4000 különböző fajtáját szelektálták és mai napig legfőbb élelemforrásukként termesztik a vidék lakói.
Angol és spanyol nyelven elérhető a Peruban létrehozott Nemzetközi Burgonya Központ (CIP) és az általa üzemeltetett burgonya génbank honlapja, de a világban számos egyéb kutatóintézet is komolyan foglalkozik a burgonya fajok alakgazdagságának megőrzésével.
 
Ez az irtózatos mennyiségű, vad fajokból szelektált fajta külső megjelenésében, íz és illat tekintetében hatalmas változatosságot mutat, mindemellett a konyhai felhasználásuk is változatos.
Magyarországon csak a legutóbbi évtizedben terjedt el az egyes burgonyafajták besorolása különböző felhasználási módok szerint, így a komolyabb üzletek polcain már találunk "főzni való", "sütni való", vagy "saláta burgonya" és "csemege burgonya" típusokat. Ez sajnos a piacokon még mindig nem egyértelmű, ha rákérdezünk, legtöbbször a "hát ez mindenre jó" választ kapjuk az eladótól. Pesze bizonyos fajták valóban szinte minden konyhai helyzetben kiállják a próbát, de sok esetben ez messze nem igaz.
 
Színes burgonya
 
A Magyarországon termesztett fajták választéka a Nyugat-Európai kínálathoz viszonyítva még mindig nagyon szegényes, de azért az utóbbi években pozitív változásoknak lehettünk tanúi. Egyre több új fajtát próbálnak ki a termesztők a hazai viszonyok között, ehhez a vonalhoz csatlakozunk mi is 2011-től a színes burgonya fajtákkal.
 

A színes burgonyák egészségesek...

 
Felmerülhet a kérdés, hogy miért használjunk a jelenleg elterjedt burgonya fajták helyett színes (lila, piros, narancs) színű burgonya fajtákat. A válasz azonban egyszerű. Az összes színes húsú burgonya nagy mennyiségben tartalmaz természetes növényi színanyagokat, a piros- és a lilaburgonya fajták főként antocianinokat, míg a sárga és a narancssárga húsú fajták más flavonoidokat, illetve karotinoidokat. Ezek a színanyagok természetes antioxidánsok, melyek főzés hatására sem bomlanak le és a szervezetünkre egész sor pozitív élettani hatást gyakorolnak.
 
Orvosi kutatások támasztják alá, hogy a magas antioxidáns tartalmú céklához, gránátalmához, áfonyához, vörös káposztához vagy akár a mértékkel fogyasztott vörösborokhoz hasonlóan a színes húsú burgonyafajták fogyasztása is elősegíti számos szív- és érrendszeri betegség megelőzését, a bennük nagy mennyiségben előforduló természetes antioxidánsok féken tartják a szabad gyököket, így lassítják a sejtek öregedési folyamatait, illetve gátolják bizonyos daganatos betegségek kialakulását.
 
Az antocianinokról és a flavonoidokról általánosságban elmondható, hogy védenek a rák ellen, serkentik az agyműködést és kedvezően hatnak keringési rendszerünkre is. Amellett, hogy a színes burgonyák egészségesek, kreatív konyhai felhasználásuknak csak a képzeletünk szabhat határt, hiszen:
 

A színes burgonyák finomak...

 
Amikor megkérdezi valaki, hogy milyen ízű a lilaburgonya, illetve milyen ízűek a színes burgonya fajták, akkor az egyszerű válasz az, hogy olyan, mint egy "rendes" burgonya. Természetesen a színes burgonyák között is ugyanúgy változatos ízű fajtákkal találkozunk, mint a fehér húsú csoportnál, sőt. A Solanum tuberosum mellett más fajok, legfőképpen a S. phureja felhasználásával számos kellemes ízű csemegeburgonya fajtát állítottak elő, ilyen pl. az általunk is termesztett foltos héjú, húson belül csak egy sötétebb sávot viselő 'Mayan Twilight' fajta. A kóstolási teszteken egyértelműen bebizonyosodott, hogy a részben, vagy teljes egészében phureja burgonya szülőktől származó fajták ízét az emberek többsége kellemesebb íznek ítéli meg, mint a hagyományos fajtákét, az összetettebb ízanyagok megléte kémiai vizsgálatokkal is igazolható. 
 
Színes burgonya
 
 
 
 
 
Hirdetés
Hirdetés
  • jódhiány jelei

    Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei

    Ismerd meg a jódhiány figyelmeztető jeleit, mint a fáradtság, súlygyarapodás, hajhullás és hidegérzet. Tudd meg, hogyan előzheted meg a jódhiányt étrenddel!

  • Gyermekek immunrendszerének erősítése

    A legjobb tippek gyermeked immunrendszerének erősítésére

    Borzalmas, mikor minket dönt le lábunkról a betegség, de amikor gyermekeinkkel történik ugyanez, az a lehető legrosszabb. A kipirosodott orr, az állandó tüsszögés és köhögés, végső soron pedig imádott gyermekünk fájdalomtól csillogó szemeinek látványa minden szülő...

  • Gyógyszerek cukorbetegek számára

    Milyen gyógyszereket kötelező szedni cukorbetegként?

    A megfelelő gyógyszeres kezelés és életmód kombinációja segít a vércukorszint stabilizálásában és a hosszú távú egészség megőrzésében. Ezek a gyógyszerek segítenek:

Ne vakarózz, ha melegkiütésed van!

Melegkiütés? Ezt tedd vakarás helyett, hogy elmúljon!

A melegkiütés, más néven hőkiütés vagy miliaria, gyakori bőrprobléma, különösen a forró nyári hónapokban. Ez a kellemetlen állapot viszkető, piros kiütésekkel jár, amelyek irritálják a bőrt. A vakarás azonban csak ront a helyzeten, és fertőzést is okozhat. Ebben a cikkben...

Te melyik gyógymódot részesíted előnyben betegség esetén az alábbiak közül?

Milyen visszér krémet érdemes használnod?

Mikor, milyen visszér elleni krémet érdemes használni?

A visszér probléma sokak számára kellemetlen és fájdalmas lehet, és sokan keresnek hatékony megoldást ennek kezelésére. De mikor és milyen típusú krémet érdemes választani?

Veszélyes lehet a legionella baktérium a vizekben?

Veszélyes baktérium lehet a vizekben – milyen problémákat okozhat a legionella?

A legionella baktérium nagy eséllyel megtalálható a vízrendszerekben, ez köztudott dolog. De vajon kell tőle félnünk, gondot okozhat a szervezetünkre nézve? Mutatunk minden fontos tudnivalót a legionelláról.

Magánklinika előnyei

Miért válasszuk a magánklinikákat? - 5 kiemelkedő előnye a magánklinikáknak

Az egészségügyi ellátás színvonala és hozzáférhetősége napjainkban egyre nagyobb figyelmet kap. Az emberek számára fontos, hogy minőségi, gyors és hatékony ellátásban részesüljenek, és emiatt egyre többen fordulnak a magánklinikák felé. De miért érdemes választani a...

Vashiány tünetei

Vashiány: mi okozza és hogyan lehet tudni, hogy vashiányod van?

Az alacsony vasszint azt eredményezheti, hogy szöveteid és szerveid nem jutnak elegendő oxigénben gazdag vérhez, amit vashiányos vérszegénységnek neveznek. A vashiány gyakran csak enyhe tüneteket okoz, de - ha nem diagnosztizálják és kezelik - befolyásolhatja az ember...

Ascites

Ha nem fáj semmi, nem érzem magam betegnek! (Ascites)

Kata (49) egyedül neveli kamasz fiát. 2020-ban mellrákot diagnosztizáltak, később hashártya áttét miatt ascites alakult ki nála. A tartós katéter beültetés után nem sokkal beszélgetünk Katával, aki így kezdi a beszélgetést: 5 hónap kihagyás után most tértem vissza a...

Gyakorlati tudnivalók a COVID-19 tesztekről utazóknak és munkavállalóknak

Gyakorlati tudnivalók a COVID-19 tesztekről utazóknak és munkavállalóknak

A szerológiai COVID-19 teszt mellett már a PCR tesztes COVID-19 szűrés is elérhető az Affidea Váci Greens Egészségközpontban, ezek az üzleti- és magánutazók, valamint munkavállalók számára is szükségesek lehetnek.

Szentjánosbogarak fényt derítettek néhány kérdésre

A szentjánosbogarak rávilágítanak a mitokondriumok működésére

Egy apró gyár lebeg a sejtjeinkben és szinte minden szükséges energiát biztosít számunkra: ezek a mitokondriumok. Hatékonyságuk csökken az öregedéssel, de akkor is, ha olyan betegségekkel néz szembe a szervezet, mint a cukorbetegség, a rák, vagy a Parkinson-kór. Ez az oka annak,...

Pingpongozni jó!

A játék, ami minden korosztály örök kedvence

Minden generációnak megvolt a maga heppje, ami miatt az idősebb korosztály megszólhatta. A mostani Y-Z generáció népbetegségének az elektronikus kütyük folyamatos használatát tartják. És bár valóban el kell ismerni, hogy a legtöbbek esetében ebben a korosztályban igaz, hogy...

Gic tej

Gic tej

Cím: 8438 Veszprémvarsány, Könyves Kálmán u. 2.
Telefon: 06-88/498-701
Email: info@gictej.hu
Weblap: www.gictej.hu/

Eseménynaptár

2024 November

H K Sz Cs P Sz V
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
             
Hagyományos kínai gyógymódok

Gua sha terápia, akupunktúra és moxaterápia

A hagyományos kínai orvoslás több ezer éves múltra tekint vissza, az alternatív, vagy holisztikus gyógyászat egyik legkedveltebb formája. Bár maga a hagyományos kínai orvoslás természetesen nem merül ki ezekben, az alábbiakban három ágazatáról lehet olvasni, amelyek sokak...

Kutatás bizonyítja, hogy a Down-szindrómával kapcsolatos gének védelmet nyújtanak a tumorok ellen

A Down-szindróma rendellenességeivel kapcsolatos gének védelmet nyújthatnak a szilárd daganatok ellen

A Chicagói Ann & Robert H. Lurie Gyermekkórház Stanley Manne Gyermekkutató Intézetének tudósai felfedezték, hogy a Down-szindrómás betegekben csökkent expressziós génekből álló csoport klinikai rendellenességeket okozhat ebben a populációban, például rossz izomfejlődést...


IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE!X
Érdekelnek a legfrisebb iparági hírek, legújabb blogbejegyzéseink?


A 'FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE' gomb megnyomásával hozzájárulást adsz a hírlevelek fogadásához és elfogadod az Adatvédelmi Szabályzatunkat.