Székrekedés kerülendő ételek
Legyen bármelyik típusú a székrekedésed a következő ételeket feltétlenül kerüld: valamennyi sütőporral készült élelmiszer, alkohol, tea, élesztővel sütött kenyér (használj kovászos, „esszén”, vagyis csíráztatott kenyeret), finomított „fehér” ételek, mint a csak fehér lisztből sütött tésztafélék, fehér cukor, fehér rizs.
Székrekedés korpa és beöntés
Székrekedés kezelésére gyakran használunk különböző gabonakorpát, és bár megszüntetik a tüneteket, a megelőzéshez hosszú távon sokkal értékesebbek a teljes gabonák. A gabonafélék fitinsava a korpában gyűlik össze, ezért még a mértékletes korpafogyasztás következtében is megnő a szervezet fitinsav-koncentrációja, és feléli a cink-, valamint a gabona főzés előtti ázatása semlegesíti a fitinsavat.
Ha a belek többlet melege okozza a székrekedést, értékes lehet a beöntés és a bélöblítés. A súlyosan hiányos egyének (sápadtak, gyenge a pulzusuk, nyelvlepedékük vékony vagy nincs) mellőzzék, vagy csak válsághelyzetben alkalmazzák ezeket a vizes kezelési eljárásokat; rendszeres használatuk végső fokon mindenkit legyengít. A beöntést vagy bélöblítést követő napokban feltétlenül olyan ételeket kell fogyasztani, amelyek erősítik a bélflórát.
Székrekedés megelőzés: testmozgás
Az ülő életmódtól renyhe lesz az emésztés, elnehezül a test. A rendszeres mozgás erősíti az izmokat és a reflexeket, élénkíti a bélmozgást. A testmozgás elégeti a májtöbbletet, és javítja a folyadék-anyagcserét.
A székrekedést gyógyító ételek és gyógynövények
Bélsíkosítók
Spenót, banán, szezámmag/olaj, méz, körte, szilva, őszibarack, alma, sárgabarack, dió, fenyőmag, mandula, lucernacsíra, szójatermékek, sárgarépa, karfiol, cékla, okra, friss teljes tej (kevés pasztörizálatlan, homogenizálatlan teljes tej), tengeri növény.
Bélmozgást serkentők
Káposzta, papaja, borsófélék, fekete szezámmag, kókusz, édesburgonya, spárga, füge, zab-, búza-, rizskorpa, ricinusolaj
Hashajtók
Gyermekláncfűgyökér, kínairebarbara-gyökér, kaszkarakéreg, borbolyakéreg
Bélflórát dúsítók
Miszó, savanyú káposzta, tejes joghurt, magjoghurt, rejuvelak, acidophilus, kefir, klorofillban gazdag ételek (például búzafűtermékek, sötétzöld zöldségek, mikroalgák, lucernazöld