Az érzelmi evés
A stressz és az elhízás összefüggéseit tekintve, a leggyakoribb összekötő kapocs az érzelmi evés. Stressz hatására úgy növekszik meg az étvágy, hogy valójában még nem is lenne szükség ételre, de mégis evési inger képződik. Az érzelmi evés nagyobb mennyiségű étel elfogyasztását jelenti, ami egyenes út az elhízáshoz, feltéve, hogy sehogyan sem dolgozzuk le. Az esetek többségében pedig a sok ételt nem mozogják le, így a szervezet nekilát a felesleg elraktározásához.
Alvászavarok
A stressz az élet minden területére kihat, így az alvásban is szerepet játszik. A magas stressz szint lefekvés után nem enged elaludni. A stressz tulajdonképpen egy készenléti állapot, ami a szervezetet éberré teszi. Így ebben az állapotban az alvás nehéz feladat. Az alvászavarok miatt keveset alszunk, így a szervezet folyamatai sem működnek jól. A kevés alvás pedig elhízáshoz vezethet, mert a szervezet nagyobb energiát igényel éber állapotban, így a táplálékbevitel is megnő. Ha alszol addig is pihensz, nem pedig eszel.
Depresszió
A sok stressz képes olyan pszichés betegségeket is kialakítani, mint a depresszió. Ebben a helyzetben a depresszió lehangoltsága, és reményvesztettsége van káros hatással az étkezési és emésztési szokásokkal. Valamilyen szinten itt is érzelmi evés következik be, ami abszolút mozgáshiánnyal találkozik. Így elhízáshoz vezet. Bár jelentősen gyakoribb, amikor inkább anorexiához vezet.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!