A pánikroham egyik tünete a heves szívverés
Egy tipikus pánikroham
A pánikroham kezdeti szakasza nagyon rövid ideig tart. Pár perc, maximum negyed óra alatt eljut a beteg az intenzív tünetekig. A roham legnehezebb része általában fél óráig tart, de ha a szorongást nem sikerül csillapítani, akkor több óráig is érezhetjük az erős szorongás tüneteit. A pánikroham utóhatása egész nap eltarthat, így a nap hátralevő részében kimerültséggel, fáradtsággal kell számolni.
A pánikroham alatt gyakori a menekülési kényszer, vagy a pánik hatására éppen ellenkezőleg nem akar a beteg egyedül maradni. Az irracionális félelem irányulhat valamilyen betegségre, gyakran a szívinfarktusra, vagy általánosságban a halálra, illetve a szorongást kiváltó tényezőkre is. A fizikai tünetek közül leggyakrabban az erős szívverés jelenik meg. A pánikrohamok alatt gyakori a fejfájás, szédülés, hányinger, rosszul lét, de nem ritkák a komolyabb tünetek is, mint a hányás és az ájulás sem. A szívinfarktushoz hasonlóan megjelenhet mellkasi fájdalom, illetve a kar zsibbadása is. Az arc kipirulása, izzadás, reszketés, hidegrázás, hőhullámok, gyomorfájdalom, gyengeség is felléphet. A légszomj, légzési nehézség pedig szintén tipikus tünetként mutatja, hogy pánikrohammal állunk szemben.
A tünetekből is látszik, hogy nem könnyű megállapítani, hogy pánikbetegséggel állunk szemben és nem épp egy szívinfarktus kezdett kibontakozni.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!