1. Túlzott terhelés és stressz
Meglepő, de a talpfájdalom leggyakoribb oka a nagy megterhelésben keresendő. Nincs abban például semmi különös, ha egy hatalmas városnéző túra hosszú kilométerei után jobban érzed a talpad porcikáit, mintha az irodában ültél volna, és csak ebédszünetben a postára szaladva használtad volna a lábaid komolyabban. Az egyik leggyakoribb ok a talp terhelése és stressze, különösen olyan tevékenységek során, amelyek hosszabb ideig tartózkodást vagy állást igényelnek. Például a hosszú ideig tartó séta, állás vagy futás jelentős terhelést róhat a lábfejre, és idővel talpfájdalmat okozhat. Éppen ezért a komoly sportokhoz is szükség van gyógytornászra, gyógy masszőrre. Ha a talpfájdalmat túlzott terhelés vagy sérülés okozza, pihenés és jegelés segíthet a gyulladás csökkentésében. Ha a munkád miatt kell sokat igénybe venned a lábad, akkor konzultálj mindenképpen podiátriai szakértővel!
2. Lapos láb vagy túl magas lábboltozat
A lábboltozat normális íveinek hiánya (lapos láb) vagy túlzott kialakulása (túl magas lábboltozat) is vezethet talpfájdalomhoz. Ez az állapot befolyásolhatja a lábfej biomechanikáját, és növelheti az ízületek terhelését. Ortopédiai talpbetétek használata segíthet a lábboltozat támogatásában és a láb biomechanikájának javításában.
3. Térd-, csípő- vagy gerincproblémák
Nem feltétlenül a talpaink felületén kell keresni a bajt, más testrészünk problémája is kisugározhat. A lábfej talpához közel található ízületek összefüggenek a térd-, csípő- és gerincízületekkel. Ha ezeken a területeken problémák merülnek fel, az a talpfájdalomhoz vezethet. Például, ha valaki gerincferdüléssel vagy térdízületi kopással küzd, az ezekre az ízületekre nehezedő terhelés talpfájdalmat okozhat. Egyes esetekben a fizioterapeuta segíthet megérteni és kezelni a talpfájdalom hátterében álló problémákat.
4. Sérülések és gyulladások
A talpfájdalom másik gyakori oka a sérülések és gyulladások. Például a sarokcsontot érintő sarkantyú vagy az ínszalagok gyulladása (plantar fasciitis) talpfájdalmat okozhat. Ezek a problémák általában ismétlődő stressz vagy hirtelen terhelés következtében alakulhatnak ki. Súlyos vagy tartós talpfájdalom esetén fontos orvosi vizsgálatot kérni. Az orvos segíthet a pontos diagnózis felállításában és a megfelelő kezelési terv kidolgozásában. A talpfájdalom kezelése minden esetben orvosi, podiátriai szakértelmet igényel.
5. Rossz lábbeli vagy lábtartás
A megfelelő lábbeli kiválasztása és a helyes lábtartás fenntartása elengedhetetlen a talp egészségének megőrzéséhez. Rossz lábbeli viselése, például kényelmetlen cipő vagy lapos talpú cipő, hozzájárulhat a talpfájdalom kialakulásához. Viseljünk kényelmes, megfelelő lábbelit, amely támogatja a lábfejet és segít megelőzni a rossz lábtartásból adódó problémákat. Sokszor nehéz eldönteni, hogy melyik a megfelelő cipő számunkra, egy podiáter ebben is segíthet.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!