A csontritkulás
Ha mikroszkóp alatt megvizsgálunk egészséges emberek csontjait és csontritkulásos betegek csontjait, akkor azonnal látni a különbségeket. A beteg csontokban sokkal nagyobb repedések, lyukak, helyek látszódnak, mint az egészséges csontokban. Ez azt jelenti, hogy a csontok elvesztették a sűrűségüket vagy a tömegüket, és ezáltal, a csontok szövet szerkezete rendellenessé vált. Amint a csontok sűrűsége egyre jobban csökken, úgy válnak egyre gyengébbé, és nő a valószínűsége annak, hogy a környezeti hatások csonttörést váltanak ki. Ha már 50 éves, vagy annál idősebb vagy és eltört egy csontod, akkor beszélj az orvosoddal, vagy valamilyen egészségügyi szolgáltatóval, hogy végezzenek el egy csontritkulás tesztet.
A csontritkulást komolyan kell venni
A csonttörés igen fájdalmas komplikációja a csontoknak, különösen időskorban. A csonttörés miatt a csontritkulásnál van a legnagyobb valószínűsége annak, hogy tönkremegy a csípő, a gerinc és a csukló, de más csontok is könnyen eltörhetnek. A törött csontok súlyos fájdalmakat okoznak, amelyek lehetséges, hogy nem múlnak el. A csontritkulás következtében néhány ember veszít a súlyából, vagy a magasságából. Befolyásolja a testtartást, okozhatja a hát meggörbülését és a púposságot is. A csontritkulás komoly betegség, és rávehet arra, hogy az élet negatív oldalát nézd. Gyakran okoz elszigeteltséget és lehangoltságot. Ez viszont további egészségügyi problémákhoz vezethet.
A csontritkulás egy alattomos betegség
A csontritkulást gyakran emlegetik úgy, mint „csendes gyilkos”. Ugyanis a betegség többnyire akkor derül ki, amikor már valaki veszélyeztetett stádiumban van már. Ennek oka, hogy az emberek nem érzékelik azt, hogy gyengülnek a csontjaik. A csont törése gyakran az első jel arra, hogy valaki csontritkulásban szenved, vagy megfigyelheted a magasságod, és, hogy a hát felső része mennyire ívelt előre. Ha azt tapasztalod, hogy semmilyen külső változás ellenére a mérleg egyre kevesebbet mutat, a gerinced, pedig egyre íveltebb, akkor érdemes felkeresni egy orvost mielőtt a betegség még komolyabbra fordul.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!