Maradj kapcsolatban a barátaiddal
A depresszióban szenvedők többsége nem szeret társaságba járni, de még a közeli családtagok, vagy barátokkal sem szívesen érintkezik. A lehető legrosszabb reakció ilyenkor, ha teljesen magára marad az illető. A látszólagos elutasítások mögött igenis segítségre van szükség mindenkitől. Ez mellett fontos, hogy adjunk egy kis időt és teret neki. Érezze, hogy bármikor, bármiben számíthat ránk, és próbáljunk meg közel maradni hozzá. Az olyan depressziós, aki úgy érzi teljesen egyedül maradt, sokkal kisebb eséllyel indul a gyógyulás terén és a legnagyobb eséllyel inkább súlyosbodik majd a problémája.
Kapcsolattartás könnyedén
Még, ha a legtöbb depressziós nem is akar kimozdulni, tömegbe, társaságba járni néha nem árt egy kicsit kimozdulni. Ha van bármi olyan dolog, amit el kell intézned házon kívül, akkor nyugodtan hívd a barátokat, kérd meg a családtagokat, hogy kísérjenek el. De ha végképp nem akarsz kimozdulni, akkor hívd át őket. Ha ezt sem szeretnéd, akkor a kapcsolattartásnak számtalan személytelen formája van. Beszéljetek telefonon, vagy az interneten keresztül. Ha jó barátaid, akkor biztos keresni fogják a társaságod és ha jól ismernek akkor azonnal észre veszik, hogy valami baj van. Ha őszintén beszélsz nekik a helyzetedről, megértik a problémát, és azon lesznek, hogy mindenben támogassanak. Határozd meg te a kapcsolattartás menetét és módját.
Segítségnyújtás a depresszióban szenvedőnek
Fontos, hogy megértsd a depresszióban szenvedőnek nagy nehézség mások a mások felé nyitás. Nagyon könnyen bezárkóznak és egyszerűen teher számukra a másik társasága. Közelíts hozzá lassan és kitartóan. A visszautasítás ellenére se add fel, de ne beszéld rá semmi olyanra amit nem akar megtenni. Ne erőltesd a programokat vagy, hogy beszéljen az érzéseiről. Minden lehetséges módon biztosítsd arról, hogy mellette állsz és segítesz, ha kéri, ha nem. Legtöbb esetben az a gond, hogy a depresszióban szenvedő eljut arra a szintre, hogy felismeri segítségre van szüksége és jól esik, hogy mások törődnek vele, de ezt mégsem kérik. Ennek számos oka lehet, a megoldás azonban csak az, ha időről időre újra és újra felajánlod a segítséget, így előbb vagy utóbb nagy valószínűséggel elfogadja majd.
Amit ne tegyél
Ne kényszerítsd semmire, amit nem akar, még olyan alapvető dolgokra sem, mint az evés, vagy alvás. Ha már több étkezést kihagyott és nem is mutat hajlandóságot arra, hogy egyen, akkor vonjunk be szakembert az ügybe. Sokszor alakulhat ki vita a két fél között, de soha ne kiabáljunk vele. Legtöbbször szándékosan bántanak meg, hogy utána békén hagyjuk őket, de ne is figyeljünk oda, hogy mit mond. Csak a lelki fájdalom mondatja vele a dolgokat, és magával akarja elhitetni, hogy teljesen egyedül maradt, senki sem szereti. Ne erőltessük azt sem, hogy beszéljen az érzéseiről. Sok türelmet és kitartást igényel a dolog, de csak ilyen hozzáállással sikerülhet segíteni depresszióban szenvedő szeretteinknek.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!