Normális esetben erős gyógyszereket vetnek be ellene, de Ravi Bellamkonda, az Atlantai Egyetem orvosi karának munkatársa egészen mást talált ki: megpróbálta áthelyezni a tumort egy könnyen elérhető területre.
A glioblasztóma sejtjei normális esetben az idegsejtek és vérerek mentén mozgolódnak az emberi agyban. Hogy eltérítsék a kártevőt, Bellamkonda és munkatársai legyártottak egy 6 milliméter hosszú, 10 mikrométeres filmréteggel bevont polimercsövet, amely hasonlít az idegekre és erekre. A végén pedig elhelyeztek egy kis hatóanyagot, amely elpusztítja a glioblasztómákat.
Patkányok agyában, emberi ráksejtekkel tesztelték a módszert, amely nagyszerűen bevált, a tumorsejtek elindultak a műanyag csövön, egyenesen a végzetük felé. A tumorsejtek nagy részét 15 nap alatt felszámolták, és csövet elkerülő maradék tumor mérete 90 százalékkal csökkent.
Sajnos a műszerrel nem tudták teljesen felszámolni az agyrákot, de Bellamkonda szerint ezzel a technikával át tudják helyezni azt egy olyan agyi régióba, ahonnan sebészeti módszerekkel ki tudják emelni a maradék hibás sejtet. Mivel az alkalmazott cső nanométeres vastagságú, károkozás nélkül be tudják vezetni a páciens agyába. A tudósok abban reménykednek, hogy a módszerűkkel más, lassan növekvő daganatokat is kezelni tudnak majd.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!