A depresszió lelki sérülés
Mindegy, hogy milyen okból következik be a depresszió, az valamilyen lelki sérülésen alapul. A viselkedésünk, a cselekedeteink, a gondolataink mind attól függnek, hogy mennyire egészséges a lelki világunk. Ha lelki sérülés következik be, akkor olyan irreleváns viselkedési minták is logikusnak, megteendőnek tűnhetnek, mint az öngyilkosság.
Egyre több a nyilvános kezdeményezés
Szomorú eset, hogy ilyen megtörtént, de volt, aki az internetes zaklatás miatt dobta el magától az életét. A kamaszok elzárkóznak családjuktól, barátaik, pedig sokszor inkább a rossz döntések felé hajszolják őket, mondván úgysem gondolja komolyan. Egyáltalán nem segít, ha homokba dugjuk a fejünket, és úgy teszünk mintha mi sem történt volna, mint ahogy a tiltás sem vezet semmi jóra. Bár a témáról beszélni még nem elég, megoldást is kell találni. Örömmel láttam, hogy már külön gyerekek számára is készült reklámfilm, az Unicef jóvoltából, amit mesecsatornákon láthatnak. Ez mellett egyre több iskolában beszélnek erről önkéntesek és a tanárok is. Úgy gondolom elsősorban a gyerekekkel kell megértetni, hogy miért olyan fontos a saját biztonságuk. Azt kellene elérni, hogy a gyerekek megbízzanak a szüleikben, és ha valami problémájuk van, merjenek segítséget kérni. Ehhez azonban a szülőknek is változtatni kell a problémamegoldásukon. A gyerekek sokszor attól is félnek, hogy eltiltják őket, ezért is nem szólnak. A tiltás, azonban nem megoldás. A gyereket a társai ki is közösíthetik amiatt, hogy el van tiltva a közösségi oldalak használatától, ami így szintén depresszióhoz vezet. Így mindenképpen a közös, felügyelettel történő internetezés lehet a jó megoldás.
Jó kapcsolat kialakítása
A gyerekek mindig a korábbi eseményekből, történésekből tanulnak, és vonnak le következtetéseket. Így ha valami gond, baj éri őket, akkor nagyon fontos, hogy a szülő hogyan reagál. Ha hangos veszekedés, kiabálás lesz a dologból, és nem kap rendes segítséget, akkor elkönyveli magában a tanulságot, miszerint nem érdemes szólni. Erre a problémára lehet jó megoldás, ha minden olyan helyzetben, amikor a gyerek bajban érzi magát, akkor kiabálás helyett elbeszélgetünk vele. Megkérdezzük, hogy mi a gond? Tudunk-e segíteni? Elég nyilvánvalónak hangzik, a valóságban sajnos sokszor mégsem teljesül. A cél, hogy gyerekek ne veszítsék el hitüket a szüleikben. A fentebb említett reklámfilmben is arra hívják fel a gyerekek figyelmét, hogy szóljanak a szüleiknek, ha bármi bántalmazás éri őket. Ez a módszer pedig nem csak az internetes zaklatás, de más gondok, esetleg testi bántalmazás esetén is alkalmazható. Tudom, hogy egy gyerekhez sok türelem kell, és sokszor hiába tesz meg mindent a szülő, ha a gyerek bezárkózik, nem sokat tehet, de mindig meg kell próbálni!
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!