Veszélyes-e a horkolás?
Sokakat foglalkoztatja az a kérdés, hogy a horkolás káros-e az egészségre. Normális esetben az orrunkon vesszük a levegőt, amely ezáltal megszűri, tisztítja és felmelegíti azt. Abban az esetben, ha valamilyen okból kifolyólag az orron való lélegzetvétel akadályokba ütközik, akkor a szánkon keresztül vagyunk kénytelenek beszívni a levegőt, s az éjszakai alvás folyamán ez némi hangoskodással járhat.
Egy felmérés alapján a férfiak 40%-a, míg a nőknek csak csekélyebb része, 24%-a horkol. Leginkább a horkoló fél partnereit érinti rosszabbul a horkolás, hiszen ennek köszönhetően gyakran felriadnak az éjszaka közepén, s visszaaludni ilyenkor már nagyon nehezükre esik.
Forrás:Snoring Mouthpiece
Mi okozza a horkolást?
A felső légutak lágy szöveteinek vibrációja okozza a jellegzetes horkoló hangot, mivel alvás közben a kötőszövetek és izmok ellazulnak, s így a ki-be áramló levegő könnyen mozgásba hozza az elernyedt lágy szöveteket.
A horkolás akár apnoéhoz is vezethet, amely éjszakai légzéskimaradást jelent. Nem ritka, hogy a horkolók a saját horkantásukra riadnak fel, mivel akár az is előfordulhat, hogy 1 percig nem vesznek éjszaka levegőt. Ilyenkor hirtelen levegő után kapkodnak, s ezért hatalmasat horkantanak.
Forrás: Stop Snoring Expert
Miért káros egészségedre a kezeletlen horkolás?
A légzéskimaradás emeli a pulzust és a vérnyomást, horkolás tartós fennállás esetén pedig magas vérnyomás kialakuláshoz is vezethet a légzéskimaradás okozta stresszreakciók miatt.
Nem véletlenül jöttek létre az elmúlt időkben alvásklinikák, ahol a horkolás okának végére járnak, s megszüntetik ezt a kellemetlen panaszt. Egy amerikai tanulmány arra is rámutatott, hogy az apnoés betegek nagyvenszer nagyobb eséllyel kapnak szívinfarktust az egészséges embereknél.
Ez már a kóros tünetek egyike, de ne menjünk ennyire előre! A horkolás önmagában is számos panaszt eredményez, amelyek egyaránt megnehezítik a horkoló fél és párja életét is.
A horkolás szívritmuszavarhoz, illetve a magasabb vérnyomás kialakulásához vezethet, ezen kívül szerepet játszhat a pszichés problémák, fizikai és szellemi fáradtság, valamint a csökkenő szexuális vágy kialakulásában is.
Ha nem szeretnénk tehát, hogy teljesítményünk romoljon, s egészségünkkel sem szeretnénk játszani, akkor feltétlenül találjunk megoldást a horkolásra, saját magunk és partnerünk érdekében is!
Kényelmes, jó ággyal és párnával a horkolás ellen
Tudtad, hogy a nehéz vacsora és stressz mellett, a kényelmetlen ágy is okozhat légzési nehézségeket? Lehet, hogy éppen egy rossz alvópozíciótól, egy rosszul választott párna vagy esetleg egy nem megfelelő alátámasztást biztosító ágy miatt „zendítesz” rá éjjel?
Fontos, hogy a matrac legyen kemény, de ne túlságosan!
A párna ne legyen soha se túl nagy, se túl puha! Manapság már számos párna közül választhatunk, mi a leginkább a memóriahabos párnát javasoljuk, hiszen ez a párna tökéletes tartást biztosít a nyak és a vállizmok számára, amelyek csökkentik a horkolást.
Horkol a párod? Vesd be a teniszlabdát!
Viccesen hangzik, de egy régi és jól bevált praktikát osztok most meg veled. Mivel hanyatt fekve horkolunk leginkább, hiszen ebben a pozícióban ernyednek el leginkább a nyaki izmok, ezért valahogy meg kell akadályoznunk, hogy életünk szerelme a hátára feküdjön éjszaka. Itt jön a képbe ez a régi trükk!
Forrás: LifeAspire
Varrj egy aprócska zsebet szerelmed pizsamájának hátára! Akkorát, amekkorába bele tudsz tenni egy teniszlabdát. Éjszakára pedig egyszerűen tedd bele a labdát a zsebbe.
Ennek köszönhetően, bár nem fog rá felébredni éjszaka, ha a hátára szeretne feküdni, a Amennyiben tehát partnered a hátára szeretne fordulni éjszaka, akkor a kényelmetlen teniszlabda majd megakadályozza őt ebben, így neked is és neki is végre kellemes pihenésben lehet részetek. Hát nem szuper?
Az előbbieknél drasztikusabb megoldás a horkolás kezelésére: ragtapasz
Leggyakrabban hanyatt fekve horkolunk, hiszen ezáltal a lágy szájpadlás részben elzárja a kiáramló levegő útját. Ilyenkor szánkat kinyitjuk, s horkolni kezdünk. Hogy ezt elkerüljük, megoldást jelenthet, ha valahogy csukva tartjuk a szánkat. Mivel éjszaka erre nem tudunk odafigyelni, ezért kell találnunk egy megoldást arra, hogy ne nyíljon az ki éjjel. Legyünk hát kreatívak, és próbáljuk meg ragtapasszal összeragasztani szánkat.
Forrás: Ask the Dentist
Viccesen hangzik, de segíthet! A szigetelőszalag reggeli eltávolítása nagyon fájdalmas lenne, így ha szeretnénk kitalálni ezt a praktikát, akkor feltétlenül használjunk ragtapaszt. Vagy vásárolhatunk ehhez hasonló vicces terméket is, amely szintén ezt ígéri.
Bár ha ilyet adunk éjszakára párunkra, akkor azért készítsük fel magunkat arra, hogy ha este valamilyen oknál fogva felriadnánk valami miatt, ne ijedjünk meg a látványtól!
Énekléssel a horkolás ellen
Mivel többnyire az izmok elernyedése okozza az éjszaka folyamán fellépő horkolást, ezért jó ötletnek tűnhet, ha megerősítjük ezeket az izmokat. És mi mással is erősíthetnénk meg őket, ha nem énekléssel? Manapság már külön énekórákat hirdetnek horkolóknak, s azt ígérik, hogy az éneklés okozta izmok erősítésével a horkolás is fokozatosan megszűnik. Kiemelném, hogy ez is csak egy módszer, tudományosan még nem ismerték el az éneklés horkolásra gyakorolt jótékony hatását.
Egyéb dolgok, amelyekre figyelni kell, ha szeretnénk elkerülni a horkolást
A horkolás hátterében szervi elváltozás és betegségek is állhatnak. Az orr-garatmandula megnagyobbodástól, gyulladástól elkezdve a megfázáson át számos oka lehet a horkolásnak.
Az is előfordulhat, hogy túl nehéz ételt, vagy esetleg több alkoholt fogyasztottunk lefekvés előtt, de orrmelléküreg-gyulladás, arcüreggyulladás, reflux és a dohányzás, mint rossz szokás sem zárható ki az okok közül.
Ügyeljünk hát arra, hogy könnyű ételeket fogyasszunk lefekvés előtt, esetleg igyunk egy nyugtató teát is és próbáljunk felhagyni káros szenvedélyeinkkel.
Forrás: The Providence Clinic
Ha pedig már mindent kipróbáltunk, és a horkolástól mégsem tudunk megszabadulni, akkor célszerű ellátogatni egy alvásklinikára és a fül-orr-gégészetre, ahol egy teljeskörű kivizsgálás keretein belül megoldást kínálnak problémánkra.
Cikkünk fő képének forrása: www.chula.ac.th
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!