Gyógyszerek
Ebben a cikkben elsősorban olyan praktikákat gyűjtöttem, amelyek mellőzik a medicinákat, de a teljesség kedvéért meg kell említeni, hogy egyes esetekben csak a fájdalomcsillapítók bizonyulnak hatásosnak. Ezt mindenkinek egyénileg kell kikísérleteznie, hogy melyik használ, és melyik nem hat. Bár már léteznek kifejezetten az ilyen típusú fájdalomra koncentráló készítmények, a tapasztalat azt mutatja, hogy azoknál a nőknél, akiknek valóban nagyon erős görcsei vannak, ezek nem sokat érnek. Ilyenkor jöhetnek az egyéb praktikák, amelyek a szervezetbe sem juttatnak különböző adalékanyagokat.
Torna
A maga módján ironikus, hogy éppen a torna az, ami meglehetősen hatásos módszer, hiszen ilyenkor az ember lánya úgy érzi, nem bír megmozdulni (igazából nem is nagyon akar), legszívesebben csak feküdne és imádkozna a megváltó végért. De az igazság az, hogy egyes gyakorlatok igenis eredményesnek bizonyulnak a görcsök enyhítésére. Az interneten is számos videó és gyakorlatsor lelhető fel, de a védőnő, vagy a háziorvos is biztosan ad egy szórólapot, amin szerepel a követendő torna. A legnehezebb az első lépés, hogy rászánjuk magunkat a mozgásra, de ha ezt sikerül meglépni, hamar érezhető a hatás, a görcsök elkezdenek enyhülni.
Melegvizes palack
Ha nem megy a torna, csak a fekvés, érdemes lehet kipróbálni, hogy egy melegvízzel teli palackot, vagy melegítőt a hasra helyezünk. Ugyan régebben a doktorok zöme állította, hogy ez nem túl jó, hiszen vérbőséget okoz, a tudomány mai állása szerint ez eleve nem jelentkezik mindenkinél, ráadásul nem káros a szervezetre (plusz amikor már csillagokat látsz a fájdalomtól, elveszti a jelentőségét, hogy milyen időközönként kell cserélgetni, ha kevésbé fáj tőle). A melegtől ellazulnak azok az izmok, melyek görcsbe állva a fájdalmakat okozzák, ezáltal enyhülnek a panaszok is.
Meleg, nyugtató fürdő
Hasonlóan működik, mint a palack, és hasonlóan sokáig támadták is, mára azonban bizonyítást nyert, hogy egyáltalán nem káros, sőt, kimondottan jót tesz ilyenkor egy forró fürdő. Már a melegvíz önmagában is hatásos, hiszen ellazít, nem csak a görcsben lévő területeken, megnyugtat, ami már önmagában is segít ezeken a napokon. Ha még illóolajokkal, fürdősóval is kiegészül, akkor pláne hatásos. Ezek ugyanis segítenek megnyugodni, relaxálni, így egy ilyen fürdőt követően könnyebb az alvás is.
Alvás
Az alvás szinte mindennemű panasz esetén hatásos, mivel alvás közben kikapcsol az agy fájdalomérzetért felelős központja, ráadásul, mivel a szervezet takarékon van, azokat az energiákat, amik ébren a mindennapi dolgokhoz kellenek, alvás alatt a gyógyulásra, regenerálódásra tudja fordítani. Nem beszélve arról, hogy alvás közben gyorsabban repül az idő, tehát a maga módján hamarabb jön el a ciklus vége is. Persze, ilyenkor sokaknak gondot okoz maga az elalvás, a fájdalomtól nem tudnak elszenderülni, de például a fentebb említett fürdő is tud ebben segíteni.
Gyógyteák
Mielőtt a gyógyszeripar felemelkedett volna az orvostudomány és a technológia fejlődésének köszönhetően, egyes gyógynövényeket, illetve az azokból csinált készítményeket használták a különböző nyavalyák, fájdalmak kezelésére. Nem is gondolnánk, hány növény van a kertben, amit ma már szinte csak fűszernövényként használunk, pedig erős fájdalomcsillapító, görcsoldó, vagy épp gyulladáscsökkentő hatásuk van. Az egyik ilyen a citromfű, a belőle készített tea nem csak görcsoldó, de nyugtató is, segíti az elalvást (ami, ahogy azt fentebb is írtam, szintén jó ilyenkor), de hasonló hatásai vannak a kamillának, a levendulának, a ginszengnek is, sőt, a gyömbérből készített teát is érdemes kipróbálni.
Figyelem elterelés
Sokaknál hatásos módszer a figyelem elterelése is, hiszen valamilyen más cselekvés, amit akár úgy csinál az ember lánya, hogy még élvezi is, hatásosan átkoncentrálja a fókuszt, ezáltal „elfelejt” a fájdalomra figyelni. Ez szinte bármi lehet, egyénenként változóan: sétálás, valamilyen kézimunka, rajzolás, de akár az olvasás, vagy film/sorozat nézése is hatásos lehet. Annyi a lényeg, hogy sikeresen terelje a figyelmet.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!