
Az immunrendszer
Lehet, hogy gusztustalanul vagy kockázatosan hangzik, de kutatók arra jöttek rá, hogy a csecsemők kialakuló allergiáit ezzel az egyszerű lépéssel meg lehet előzni, mivel így a felnőttek szájában található baktériumokkal a csecsemők szervezete meg tud küzdeni, így megedzve immunrendszerüket.
Az immunrendszer feladata az, hogy megkülönböztesse a veszélyes és veszélytelen dolgokat. Ha az immunrendszer nem találkozik elég mikrobával, lehetséges, hogy olyan dolgok ellen is támadást indít, amik nem ártalmasak, mint bizonyos ételek, macskaszőr vagy akár a poratka.
Egy tavalyi felmérés alapján a magyarok egynegyede rendelkezik valamilyen allergiás tünettel, és ha az eddigi ütemben növekedik ez a szám, akkor 2050-re minden második magyar allergiás lehet.
Immun rendszer és allergia
A svéd kutatók azokat a mikrobákat kutatták, amelyek az élet korai szakaszában felelősek az allergiás megbetegedések kialakulásáért. Arra jöttek rá, hogy azok a gyerekek, akiknek szülei szájukba veszik cumijukat, hogy megtisztítsák, kevésbé lesznek hajlamosak az asztmára, ekcémára, vagy egyéb allergiás tünetekre, mint azok a gyerekek, akiknek nem így tettek szüleik.
A május 6-án megjelent tanulmány arról számol be, hogy a svéd kutatásban 206 terhes nő vett részt, akiknek 187 babája volt a kutatás alanya. A kutatók olyan családokat kerestek, ahol legalább egy szülő allergiás, hogy megfigyeljék, hogy eltérő immunrendszeri választ tudnak-e megfigyelni náluk.
Egy új kutatás
A kutatók 33 csecsemő nyálát elemezve vizsgálódtak, amelyek közül 21 gyerek szülei vették szájukba a cumikat.
187 babát vizsgáltak 18 hónapos, és 174-et 36 hónapos korukig. Egyes csecsemők megfigyelését azért hagyták abba, mert egyes betegségek, mint az ekcéma, igen korán alakulnak ki, és 18 hónap után már nem alakulhat ki.
A kutatásokat kisebb fenntartásokkal is lehet kezelni, ugyanis a tanulmányozott csecsemők száma nem túl nagy. Emellett mivel csak svéd személyeket vizsgáltak, nem vetíthető ki az eredmény az egész világra teljes biztossággal, hiszen genetikailag igen hasonló populációt mértek fel.
Egy másik kutatás szerint, amit az Amerikai Klinikai Patológusok Szövetsége végzett, egyes cumik betegségeket hordoznak, gombás megbetegedések kórokozóit. Olyan cumikat is találtak, amelyeken egy vékony biofilmréteg alakul ki, amelyek felelősek lehetnek bizonyos ételallergiákért, de még számos fülúti megbetegedésért is.
A felnőttek nyálának fertőtlenítő hatása már egy ideje ismert. Például ha gyermekünk leejti cumiját a földre, vegyük szánkba, mivel a mi immunrendszerünk erősebb, így jobban megküzd a cumira ragadó baktériumokkal.
Mit is tehet egy szülő, hogy megelőzze gyermeke allergiájának kialakulását? A babákat meg kell ismertetni a világgal, és kitenni a mikrobáknak, hogy ki tudjon alakulni védekező rendszerük. A legjobb, ha anyatejet kapnak 4-6 hétig. Semmiképp se tegyük ki őket cigarettafüstnek, és ne dohányozzunk!