Anorexia 6 évesen?
Sajnos igaz. Már kezeltek kórházban anorexiával 6 éves gyerekeket. A hazai gyakorlatban ugyan pontos adatok nincsenek, de már a 8 éves étkezési zavarokkal küzdők kórházba szállítása is előfordult. Sokszor a szülők időben észreveszik és szakmai segítséget kérnek, de már több olyan eset is előfordult, amikor a gyerekek csak úgy összeestek és a kórházban szembesítették a hozzátartozókat, hogy gyerekük szándékosan éhezteti magát.
Kis létszám, de növekvő probléma
Az egészen fiatal, pubertáskor előtti anorexia szerencsére nagyon kis létszámban fordul elő, de sajnos növekvő tendenciát mutat. Évről évre egyre több gyerek szorul az anorexia és az étkezési zavarok miatt kórházi kezelésre. A leginkább veszélyeztetett korosztály 16-17 évesekről mára már a 14-15 évesekre módosult. Az anorexia egyre hamarabb kezd kialakulni, ami veszélyes a gyerekek egészséges fejlődésére.
Mire figyeljünk?
A gyerekek, amikor valamilyen lelki problémájuk van, elzárkóznak a kommunikációtól. Ezért már a zárkózottság, kedvetlenség, magukba fordulás is egy jel, hogy nincs rendben. A fogyás és az evés elutasítása is jellemző magatartás. Ám hosszútávon a gyerekek egyszerűen megtanulnak hazudni az étkezésekkel kapcsolatban. Ha felmerül a gyanú, hogy valami nem stimmel az étkezésekkel kapcsolatban, akkor ellenőrizzük a saját szemünkkel, hogy tényleg eszik-e. Ha nem hajlandó enni, akkor kérjünk segítséget. Jellemző még az ideges, agresszív viselkedés is, amit az éhség és a csalódottság vált ki. Kérdezzük a gyereket a példaképeiről. Róluk szívesen beszélnek, és ha modelleket, vagy szintén sovány sztárokat szeretnének utánozni, esetleg ki is jelentik, hogy ilyen jövőt képzelnek el maguknak, akkor érdemes odafigyelni. Figyeljük meg, hogy milyen az önképe. Ha megdicséred, hogyan reagál? Ha negatív és elutasító a saját testével kapcsolatban, akkor próbáljuk megértetni vele, hogy ne rögzüljön be a negatív önértékelés. Ha mód van rá ismerjük meg, kikkel barátkozik, milyen az érdeklődési köre. Használja-e mérleget? Tudja hány kilogramm? És ha igen elégedetlen vele? Ideges lesz, ha szóba kerül a súlya, külseje? Gyakran nézi magát a tükörben? Mennyire biztos magában, a stílusában? Mennyire megy a tömeg és a divat után? Ha nem boldogulsz inkább kérj segítséget!
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!