Férfiakra, nőkre és gyerekek esetében van különbség a gyász kapcsán felmerülő érzelmekben, viselkedésben – másképp gyászolunk.
Bármi okból következik is be, a gyász mindenki számára nehéz.
Fontos tudni, hogy a férfiak magukba zárják érzéseiket, mert a leosztott lapok szerint igyekeznek megfelelni annak a képnek, hogy nekik erősnek kell lenniük. Ezért rájuk is különösen oda kell figyelni, ők szorongóvá válhatnak és a dühöt érezhetnek akár a tehetetlenség miatt.
Bár a nők könnyebben beszélnek érzéseikről, de a szomorúságot hatványozottabban élik meg, mint a férfiak.
Itt sem szabad nemek közötti versenyt felállítani. Vigyáznunk kell, hogy párunkra, barátunkra ne tegyünk ezáltal plusz terhet.
A gyereke pedig a traumán túl a létüket érzik veszélyeztetve az elvesztett szülő kapcsán. Nem ritka, hogy a vesztéseg után visszaesés tapasztalható náluk teljesítményben vagy teljesen megváltozik a viselkedésük. A gyereke esetében is fontos pszichológushoz fordulni, felnőtteknek sem árt egy-két órát szakemberrel beszélgenti, főképp ha mással nem tudjuk megosztani érzéseinket.
Nehéz küzdelem. A kb négy év alatti kisgyermek például azt hiszi, hogy akit elveszített, visszajöhet (de rövidebb idő alatt túl lehet rajta). Ez a magára maradt szülőnek sem ad könnyű feladatot,nehéz lehet elviselni a kisegyermek kérdéseit.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!