Most bemutatjuk az egyik legjobb, legegészségesebb reggeli alternatívát, melyet neked is ki kell próbálnod. Reggelizni nagyon fontos - gondolj csak bele, mennyi idő telt el a vacsora óta...képes lennél 10-ig vagy akár délig éheztetni a szervezetedet?!

Bejelentkezés  |  Regisztráció  | 2024. November 23. Szombat - Kelemen
hirdetes
| Szerző: Népbetegségek

A legegészségesebb reggeli: Granola (+recept)

Egyre inkább odafigyel mindenki a táplálkozására, ám még mindig sokan hagyják ki a reggelit a mindennapjaikból. Ezt NE TEDD! Reggelizni nagyon fontos - gondolj csak bele, mennyi idő telt el a vacsora óta...képes lennél 10-ig vagy akár délig éheztetni a szervezetedet?! A reggelivel beindítod az anyagcserédet, felkészíted a napra és a reggelizésnek köszönhetően kevésbé leszel éhes a nap hátralévő felébe. Most bemutatjuk az egyik legjobb, legegészségesebb reggeli alternatívát, melyet neked is ki kell próbálnod.

Hirdetés
Most bemutatjuk az egyik legjobb, legegészségesebb reggeli alternatívát, melyet neked is ki kell próbálnod.

Mi is a granola valójában?

Ez az étel Dr. Sylvester Graham tiszteleteshez köthető, aki felfedezte a róla elnevezett lisztet. Ezt, a búza egészét jobban hasznosító, a fehér lisztnél nagyobb szemcseméretű, barna színű graham változatot azért kísérletezte ki, hogy segítségével egy egészségesebb, húsmentes étkezést találjon ki. Mivel ez a liszt enyhén mogyorós, édeskés ízű, azonnal adta magát az ötlet, hogy finom kekszet készítsenek belőle. Ez az aprósütemény lett aztán az alapja annak az újfajta reggelinek, melyet Dr. James C. Jackson alkotott meg. 1863-ban megszületett végül a granolára keresztelt, a hagyományos reggelit kiváltó, graham lisztes keksztöreten alapuló fogás. Ám szinte rögtön el is feledték a rengeteg akkoriban napvilágot látott egészséges termék között.
A ’60-as évektől a tudatosabb vásárlók, rádöbbenve, hogy a reggeliző pelyhek a hozzáadott cukor mennyisége miatt nem is annyira egészségesek, mint gondolták, megbízhatóbb változatokat kerestek. Így került a figyelem középpontjába újra a granola, mely a pelyhekkel szemben, inkább müzlire hasonlított.
 

Müzli vs. granola

A müzli és a granola között a legnagyobb különbség az, hogy az utóbbi alapját képező gabonaféléket még felhasználás előtt megsütik, ezzel megváltoztatva azok ízét és állagát. Édességének mértékét is az egészséges édesítők, valamint a belekevert csonthéjasok, aszalványok, gyümölcsök adják.
A granola alapját a legtöbb esetben a zabpehely adja, ehhez adagolják a különféle olajos magvakat, aszalt gyümölcsöket. Az olajos magvak közül leginkább a mogyoró, a dió, a pekándió, a pisztácia, a kesudió és a mandula kerül a masszába, általában több fajtát is belekeverve. Hasonlóan széles a kínálat az aszalt gyümölcsökből is, használhatsz banánt, almát, szilvát, sárgabarackot, áfonyát, mazsolákat és különböző egzotikus gyümölcsöket is. Ha te készíted, így valóban a saját szád íze szerint édesítheted: ha úgy véled, hogy a beletett gyümölcsök nem tették elég édessé, úgy ízlés szerint önthetsz még bele mézet, xilitet, juhar- vagy agave szirupot vagy steviát. Fűszerezheted is, mehet bele ízlés szerint egy kis fahéj, szegfűszeg, szegfűbors, kardamom, szerecsendió vagy épp vanília. Ezek nem csak jobb ízűvé varázsolják a reggelidet, de édesebbnek is éreztetik. Ha pedig még mindig hiányérzeted lenne édesség terén, úgy tördelhetsz vagy reszelhetsz bele bátran étcsokoládét is, de csak jó minőségűt (!), vagy tehetsz bele kókuszreszeléket.
 
 

Granola alaprecept

Hozzávalók:

1 kg zabpehely
80 g kókuszreszelék
200 g magkeverék ízlés szerint
125 ml kókusz olaj 
125 ml méz
125 ml nád - vagy nyírfacukor
125 ml víz
250 g szárított gyümölcsök ízlés szerint
 

Elkészítés:

Tedd a serpenyőbe az olajat, a cukrot, a vizet, a mézet és kevergesd őket közepes lángon két-három percig, amíg össze nem áll a massza. Egy nagy tálban a száraz hozzávalókat is elegyítsd össze (a mazsolát ne!). Ezután a száraz alapanyagokhoz add hozzá az olajosat és dolgozd össze. Ha megvan, jól kutyuld meg és sütőpírral kibélelt tepsibe téve mehet is a sütőbe. Süsd 140 fokon kb. 40 percig, úgy, hogy 10 percenként kavarsz rajta egyet. Végül hagyd kihűlni és add hozzá a mazsolát.  
 

Fogyaszthatod tejjel, joghurttal, kiegészítve friss gyümölcsökkel, nassként vagy akár ajándékba is adhatod valakinek egy szép üvegben. 

GRANOLA GRANOLA GRANOLA

 

Hirdetés
Hirdetés
  • jódhiány jelei

    Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei

    Ismerd meg a jódhiány figyelmeztető jeleit, mint a fáradtság, súlygyarapodás, hajhullás és hidegérzet. Tudd meg, hogyan előzheted meg a jódhiányt étrenddel!

  • Gyermekek immunrendszerének erősítése

    A legjobb tippek gyermeked immunrendszerének erősítésére

    Borzalmas, mikor minket dönt le lábunkról a betegség, de amikor gyermekeinkkel történik ugyanez, az a lehető legrosszabb. A kipirosodott orr, az állandó tüsszögés és köhögés, végső soron pedig imádott gyermekünk fájdalomtól csillogó szemeinek látványa minden szülő...

  • Gyógyszerek cukorbetegek számára

    Milyen gyógyszereket kötelező szedni cukorbetegként?

    A megfelelő gyógyszeres kezelés és életmód kombinációja segít a vércukorszint stabilizálásában és a hosszú távú egészség megőrzésében. Ezek a gyógyszerek segítenek:

Ne vakarózz, ha melegkiütésed van!

Melegkiütés? Ezt tedd vakarás helyett, hogy elmúljon!

A melegkiütés, más néven hőkiütés vagy miliaria, gyakori bőrprobléma, különösen a forró nyári hónapokban. Ez a kellemetlen állapot viszkető, piros kiütésekkel jár, amelyek irritálják a bőrt. A vakarás azonban csak ront a helyzeten, és fertőzést is okozhat. Ebben a cikkben...

Te melyik gyógymódot részesíted előnyben betegség esetén az alábbiak közül?

Milyen visszér krémet érdemes használnod?

Mikor, milyen visszér elleni krémet érdemes használni?

A visszér probléma sokak számára kellemetlen és fájdalmas lehet, és sokan keresnek hatékony megoldást ennek kezelésére. De mikor és milyen típusú krémet érdemes választani?

Veszélyes lehet a legionella baktérium a vizekben?

Veszélyes baktérium lehet a vizekben – milyen problémákat okozhat a legionella?

A legionella baktérium nagy eséllyel megtalálható a vízrendszerekben, ez köztudott dolog. De vajon kell tőle félnünk, gondot okozhat a szervezetünkre nézve? Mutatunk minden fontos tudnivalót a legionelláról.

Magánklinika előnyei

Miért válasszuk a magánklinikákat? - 5 kiemelkedő előnye a magánklinikáknak

Az egészségügyi ellátás színvonala és hozzáférhetősége napjainkban egyre nagyobb figyelmet kap. Az emberek számára fontos, hogy minőségi, gyors és hatékony ellátásban részesüljenek, és emiatt egyre többen fordulnak a magánklinikák felé. De miért érdemes választani a...

Vashiány tünetei

Vashiány: mi okozza és hogyan lehet tudni, hogy vashiányod van?

Az alacsony vasszint azt eredményezheti, hogy szöveteid és szerveid nem jutnak elegendő oxigénben gazdag vérhez, amit vashiányos vérszegénységnek neveznek. A vashiány gyakran csak enyhe tüneteket okoz, de - ha nem diagnosztizálják és kezelik - befolyásolhatja az ember...

Ascites

Ha nem fáj semmi, nem érzem magam betegnek! (Ascites)

Kata (49) egyedül neveli kamasz fiát. 2020-ban mellrákot diagnosztizáltak, később hashártya áttét miatt ascites alakult ki nála. A tartós katéter beültetés után nem sokkal beszélgetünk Katával, aki így kezdi a beszélgetést: 5 hónap kihagyás után most tértem vissza a...

Gyakorlati tudnivalók a COVID-19 tesztekről utazóknak és munkavállalóknak

Gyakorlati tudnivalók a COVID-19 tesztekről utazóknak és munkavállalóknak

A szerológiai COVID-19 teszt mellett már a PCR tesztes COVID-19 szűrés is elérhető az Affidea Váci Greens Egészségközpontban, ezek az üzleti- és magánutazók, valamint munkavállalók számára is szükségesek lehetnek.

Szentjánosbogarak fényt derítettek néhány kérdésre

A szentjánosbogarak rávilágítanak a mitokondriumok működésére

Egy apró gyár lebeg a sejtjeinkben és szinte minden szükséges energiát biztosít számunkra: ezek a mitokondriumok. Hatékonyságuk csökken az öregedéssel, de akkor is, ha olyan betegségekkel néz szembe a szervezet, mint a cukorbetegség, a rák, vagy a Parkinson-kór. Ez az oka annak,...

Pingpongozni jó!

A játék, ami minden korosztály örök kedvence

Minden generációnak megvolt a maga heppje, ami miatt az idősebb korosztály megszólhatta. A mostani Y-Z generáció népbetegségének az elektronikus kütyük folyamatos használatát tartják. És bár valóban el kell ismerni, hogy a legtöbbek esetében ebben a korosztályban igaz, hogy...

Eseménynaptár

2024 November

H K Sz Cs P Sz V
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
             
Hagyományos kínai gyógymódok

Gua sha terápia, akupunktúra és moxaterápia

A hagyományos kínai orvoslás több ezer éves múltra tekint vissza, az alternatív, vagy holisztikus gyógyászat egyik legkedveltebb formája. Bár maga a hagyományos kínai orvoslás természetesen nem merül ki ezekben, az alábbiakban három ágazatáról lehet olvasni, amelyek sokak...

Kutatás bizonyítja, hogy a Down-szindrómával kapcsolatos gének védelmet nyújtanak a tumorok ellen

A Down-szindróma rendellenességeivel kapcsolatos gének védelmet nyújthatnak a szilárd daganatok ellen

A Chicagói Ann & Robert H. Lurie Gyermekkórház Stanley Manne Gyermekkutató Intézetének tudósai felfedezték, hogy a Down-szindrómás betegekben csökkent expressziós génekből álló csoport klinikai rendellenességeket okozhat ebben a populációban, például rossz izomfejlődést...


IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE!X
Érdekelnek a legfrisebb iparági hírek, legújabb blogbejegyzéseink?


A 'FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE' gomb megnyomásával hozzájárulást adsz a hírlevelek fogadásához és elfogadod az Adatvédelmi Szabályzatunkat.