A modern életmód okozta stressz
A modern életmód tele van gondokkal, problémákkal, vitákkal, elvárt magas teljesítménnyel és határidőkkel. Néhány embernek a stressz már mindennapi élmény, ami szépen lassan átveszi az irányítást az élete felett. Ennek ellenére a stressz nem mindig rossz dolog. Alacsony szintű stressz esetén még kihasználhatjuk a stressz okozta előnyöket is, de nagyon nehéz kordában tartani. Így a legtöbb stressz betegség úgy alakul ki, hogy szinte észrevétlenül egyre magasabb lesz a stressz szint, ami egyre több negatív dologgal jár, és minél inkább ezen bosszankodunk, annál magasabbra nőhet. Ha időben alkalmazunk hatékony stressz csökkentő technikákat, akkor elkerülhetjük a bajt. Ha viszont már igen magas stressz szinttel rendelkezünk egyre nehezebb lesz visszatérni a stressz mentes élethez, a régi kerékvágásba. Az állandó magas szintű stressznek pedig az egészséged fizeti meg az árát. Csak úgy tudod magad megvédeni, ha felismered a jeleket és a tüneteket és megteszed a megfelelő lépéseket annak érdekében, hogy minél hamarabb csökkenteni tudd a stressz szinted.
De mi is az a stressz?
A stressz egy normális reakció az eseményekre amelyektől fenyegetve érzed magad, vagy valamilyen fronton felborítja az egyensúlyt körülötted. Amikor megérzed a veszélyt, függetlenül attól, hogy valós, vagy képzelt, a szervezet nagyon gyorsan reagál és automatikusan elindul az ún. küzdj vagy menekülj reflex. A stressz segít abban, hogy a kihívásokat minél hatékonyabban oldhassuk meg. Nem csak a munka az, amiben a stressz folyton megjelenik, az élet más területein is egyre több olyan dolog van, ami képes rendkívül nagyban megemelni a stressz szintet. A stressz egy bizonyos szintig megemeli a teljesítményt, de egy bizonyos szint felett már csak a káros hatások jelentkeznek.
A stressz folyamatok
A stressz hatására a szervezetben különböző folyamatok játszódnak le. Amint úgy érezzük, hogy veszélyhelyzetbe kerültünk, az idegrendszer rengeteg stressz hormont szabadít fel, beleértve az adrenalint is. Ez felrázza a szervezetet és sokkal éberebb állapotba kerülsz. Felgyorsul a szívverés, gyorsabban veszed a levegőt, és megfeszülnek az izmaid. Átmenetileg megnő az erő és fokozódik a teljesítőképesség.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!