Ez lehet az oka, ha beszélsz álmodban
Az alvás közbeni beszéd tudományos megnevezése somniloquy. A legtöbb álmában beszélő gyermek idővel kinövi ezt a szokást, a becslések szerint pedig a felnőttek 5%-ának ered meg a nyelve, miután megérkezik az álmok világába (a férfiaknál ez a jelenség valamivel gyakoribb, mint a nőknél).
Az alvás közbeni beszéd állhat érthetetlen motyogástól kezdve a hosszabb monológokig több formában is megmutatkozhat. Néhány ember egész beszélgetéseket képes folytatni a körülötte lévőkkel anélkül, hogy felébredne.
A sleep.org szerint a somniloquy az alvás bármely szakaszában előjöhet, de a legérthetőbb epizódok a REM fázisban történnek. A legtöbb esetben ezek a megnyilvánulások csak nagyon rövid ideig tartanak, és nem sok értelmet hordoznak mondanivalójukban.
De térjünk vissza az eredeti kérdéshez – mi okozza ezeket a különös alvás közbeni szövegeléseket? A National Sleep Foundation szerint potenciális kiváltó okok lehetnek a stressz, a depresszió, az alváshiány, a napközbeni levertség, az alkohol, és a láz is. Elképzelhető az is, hogy örökölhető tulajdonság, vagy valamilyen betegség egyik mellékhatása (esetleg olyan alvási rendellenességeké, mint az alvási apnoe, vagy a rémálmok). A felnőtteknél az alvás közbeni beszéd ritka esetekben előjöhet pszichológiai rendellenességek vagy éjszakai rohamok eredményeként is.
Soha ne feledkezz meg szervezeted megfelelő támogatásáról sem, hiszen ha odafigyelsz az egészséges megőrzésére, sokkal kevésbé viselnek majd meg a stresszes és váratlan helyzetek.
Habár az alvás közbeni beszéd nem fájdalmas, az alvótársak különösen zavarónak találhatják. Ilyen esetben ajánlott odafigyelni arra, hogy eléggé kialudja magát az illető, és rendszeres időközönként tegye azt. Ajánlott tartózkodni a nehéz ételektől és az alkoholtól is elalvás előtt, amelyek szintén előhozhatják az emberből az éjszakai szónokot. Ha ezek ellenére továbbra sem szűnik meg a csevegésre való hajlam, akkor erősen ajánlott felkeresni egy szakértő orvost, ugyanis előfordulhat, hogy valamilyen egészségügyi probléma bujkál a háttérben.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
Parlagfű allergia: Ezt az orrspray-t...
További cikkeink – kattintson a részletekért!