Állatterápia
Az állatterápia alapgondolata valamilyen állatfajta befogadását jelenti terápiás céllal. Az esetek döntő többségében, az aktivitás és az emberközpontúság miatt a kutya a legnépszerűbb választás. Ez mellett még macskák, nyulak, tengerimalacok, egerek, hörcsögök, vagy madarak jöhetnek szóba. Ha van lehetőség nagyobb testű állatok tartására, akkor például a ló is szóba jöhet. Mivel az állatterápia fő részvevői a háziállatok, ezért szükség van egyfajta érdeklődésre, szeretetre az állatok iránt. Így aki, egyáltalán nem szeretne semmiféle kapcsolatba kerülni egy állattal, annak ez nem megfelelő módszer, bár ők vannak kisebbségben. Az állatterápiát gyerekeknél alkalmazzák a legnagyobb sikerrel, de a felnőtteknél is bevált módszer lehet.
Az állatterápia pozitív hatásai
Az állatok hozzásegítik a gazdáikat egy másfajta nézőmód elsajátításához. Sok dolgot adnak a háziállatok, főleg a kutyák. A szeretet és a törődést viszonozzák.
Szeretet
A lelki betegségekben szenvedők sokszor úgy érzik, senki sem szereti már őket, egyedül maradtak. Az embereknek nem olyan egyszerű kifejezni az érzéseiket. Az állatok tiszta szeretete egyszerűen érezhető. Ha valami baj történik, egy hűséges kutyus próbálja megvigasztalni a gazdáját, mindig türelmes és tudatja, hogy szüksége van ránk.
Felelősség
Ha van egy háziállatunk, akkor felelősséggel tartozunk iránta. Ez főleg a gyerekeknek nehéz eleinte. Nem csak ő van egyedül, hanem van itt még valaki, aki rá van bízva. A kisállatnak szó szerint szüksége van a gazdája gondoskodására, szeretetére. Így a gazda akármekkora válságban is érzi magát, van olyan dolog ami miatt a belső káoszt egy kis időre félre kell tenni.
Biztos pont
Ha kicsúszik a lábunk alól a talaj, és nem maradnak biztos pontok az életünkben, akkor gondoljunk a háziállatunkra. Ő mindig itt lesz velünk, szeret és azt akarja, hogy gondoskodjunk róla.
Vidám pillanatok
Akinek van valamilyen állata az tudja miről beszélek. Egy aranyos, kutyus, vagy cica megannyi vidám pillanatot hoz az ember életébe. Lehet vele játszani, nevetni, ugrálni, sétálni…
Kibeszélni a gondokat
Az állatokhoz való beszéd korántsem a kezdődő őrület jele. Az állatok igénylik, hogy kommunikáljunk velük. Remek hallgatóságot alkotnak, főleg a macskák. Ha kibeszélhetjük a gondjainkat, ha hangosan elmondhatjuk, mi nyomja a szívünket, máris jobban leszünk. Nem kell, hogy emberi lény legyen, aki meghallgat minket. Beszédeket, szövegek felmondását is remekül lehet velük gyakorolni.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!