Étkezési zavarok hatása a szervezetre
A hosszabb ideje tartó étkezési zavarok ténylegesen zavarokat okoznak a gyomorműködésben. Ha rendszertelenül, és főleg nagyon kevés ételt eszünk meg, akkor a szervezet egy idő után hozzászokik az alacsony tápanyag felvételi lehetőségekhez és a sürgető éhségérzet is megszűnik egy idő után. Az éhség olyan biológiai szükséglet, ami koncentrációs nehézségeket támaszt, ezért a szervezet nem szívesen él ezzel a lehetőséggel. Aki átesett már valamilyen hosszabb léböjtön, vagy koplaló diétán az már megtapasztalta, hogy akár pár napi önmegtartóztatás után egyre kevesebbszer érzi éhesnek magát. Hosszú távon ez akár az éhségérzet olyan torzulásához vezethet, amelyben már szinte egyáltalán nem érezzük éhesnek magunkat.
Miért olyan veszélyes, ha nincs éhség érzet?
Bizonyára mindenkivel előfordult már egy zsúfolt, vagy stresszes napon, hogy teljesen elfelejtkezett az evésről. Este, amikor fáradtan hazaért, és a hűtőszekrényre pillantva jutott eszébe, hogy tulajdonképpen milyen éhes, hisz egész nap nem evett semmit. Az éhségérzet ilyen átmeneti szüneteltetése általában azt az eredményt hozza, hogy kihagyjuk az étkezéseket. Hiszen idáig mindig akkor ettünk, amikor éhesek voltunk, és ha ez megszűnik, a legtöbb esetben megfeledkezünk róla, vagy ha eszünkbe is jut, akkor inkább tudatosan kihagyjuk az étkezést, mondván nem vagyunk éhesek. Tehát a legtöbb ember nem eszik, ha nem éhes. Hosszútávon az éhség érzet megszűnése azt eredményezheti, hogy akár egész nap étlen, sőt olykor szomjan tengődhet az étkezési zavarokban szenvedő.
Mi történik, ha nem jut elegendő táplálék a szervezetbe?
Ha nem jut elegendő táplálék és folyadék a szervezetbe, annak súlyos következményei vannak. Legtöbb esetben először hányingert, rosszullétet, koncentrációhiányt, agresszivitást okoz, súlyosabb esetben már ájulást is. Hosszútávon pedig még súlyosabb problémákat okozhat. Ha az étkezési zavarokban szenvedő az ételmegvonás mellett a folyadékbevitelt is szabályozza, akkor nagyon hamar kiszáradhat.
De miért nem tudok enni, ha már akarok?
A huzamosabb ideje éheztetett szervezet átállása sem egy gyors folyamat volt, így az éhségérzet visszaállítása sem egy könnyű és gyors feladat. Ha beláttuk, hogy a koplalás, vagy a túl kevés táplálék felvétel nem vezet semmi jóra és szeretnénk újra jókat enni, akkor már megtettük az első lépést. A legtöbb esetben az étkezési zavarokban szenvedők egy olyan mentális gát segítségével szüntetik meg az éhség érzetet, amiről nem is tudnak. A folyamatos elégedetlenség, magunkkal és az étkezési szokásainkkal, erősebb blokkoló hatással bírnak, mint gondolnánk. Az étvágy nem veszik el örökre, néhány célzott gyakorlat uután általában visszajön.
Mit csináljak, hogy újra ehessek rendesen?
Itt a legfontosabb a fokozatosság. Senki ne próbáljon meg egy nagy adag kaját hirtelen befalni, mert attól csak rosszul lesz. Inkább gondold végig, hogy mit ettél régen szívesen. Mik voltak a kedvenc ételeid, idézd fel magadban, hogy mennyire örültél, ha azt ehetted. Ülj le és tudatosan egyél pár falatot. Nem kell sok, csak egy kicsi, legközelebb pedig még egy kicsivel többet próbálj meg enni. A legfontosabb pedig, hogy koncentrálj arra, hogy szeretnél rendesen enni, és engedd el az összes negatív gondolatod az étkezésekkel kapcsolatban. Ha ezek sem segítenek néhány napon belül, akkor érdemes szakembert felkeresni, és a segítségét kérni, hogy minél hamarabb megoldódjon a probléma.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!