Diétás tanácsok rákbetegeknek - érdemes megfogadni!
Mindig tartsuk észben a következőket
Ha tudunk enni, ügyeljünk a kellő kalória- és fehérjetartalomra, mert ezek erősítenek, védik a kezelés során károsodott szöveteket, segítik regenerálódásukat. Fontos, hogy teljes értékű tápanyagokat fogyasszunk, a mű, bolti, félkész termékeket pedig kerüljük el nagy ívben!
Az étvágy reggel jobb lehet, használjuk ki, és együnk többet! Talán a főétkezést is előbbre hozhatjuk, s ha később nem kívánunk enni, folyékony ételt fogyasszunk!
Ha csak egy-két féle ételt kívánunk, sebaj, együk azokat, amíg nem vágyunk másra! A pluszkalóriát és fehérjét folyékony formában (fehérjepor) is bevihetjük.
Ha egyáltalán nem tudunk enni egy napig, ne aggódjunk emiatt, azt tegyük, amitől jól érezzük magunkat, de az orvost tájékoztassuk, ha ez az állapot néhány napnál tovább fennáll.
Igyunk sok folyadékot, főleg azokon a napokon, amikor nincs étvágyunk és keveset eszünk! A szervezet megfelelő működéséhez a víz nélkülözhetetlen, s vízszükségletét folyadék ivásával biztosítjuk. Felnőtteknek körülbelül 8 pohár folyadékra van szüksége naponta (2-3 liter). Vigyünk magunkkal vizet napközben és időnként kortyoljunk bele! Így könnyebben rászokunk a fokozottabb folyadékbevitelre. Ne várd meg, míg szomjas leszel!
„Tiszta” folyadék
Erőleves
Leszűrt, zsírmentes húsleves
Gyümölcslevek
Gyümölcszselé (természetes)
Méz
Dzsem (édesítővel vagy egészséges cukorral készítve)
Gyümölcskocsonya (természetes)
Jégkrém joghurtból
Sportitalok
Zöldséglé
Teák
Víz
Teljes folyadékdiéta alkotói (példák)
Gyümölcslevek és nektárok
Erőleves, húsleves
Vaj, olaj, tejszín
Krémlevesek
Kávé/tea
Friss vagy fagyasztott natúr joghurt (ízesítsd magvakkal, mézzel, gyümölcsökkel)
Gyümölcslevek
gyümölcszselé
Méz, lekvár (édesítővel vagy egészséges cukorral készítve)
folyékony tápszerek/táplálékkiegészítők (pl. fehérjepor)
Tej
Tejturmix
Víz
Természetes gyümölcskocsonya
Joghurtból készült jégkrém
Gyümölcspüré
Zöldséglevek