Depressziós szakasz
A bipoláris zavar
A depresszióhoz hasonló betegség, amit nagyon sok esetben egyszerű depressziónak diagnosztizálnak. A legnagyobb különbség a két betegség között, hogy míg a depresszió gyógyítható betegség, úgy a bipoláris zavar nem. Rendszeres terápiával, hatékony gyógyszeres kezeléssel el lehet érni a részben tünetmentes, vagy az egészen tünetmentes életet, de a betegség maga nem szűnik meg. Tehát ha az illető, egy-egy jobb időszakában leáll a kezeléssel és a gyógyszerekkel, akkor nagyon hamar visszaesik, és újra intenzíven előjönnek a tünetek. Természetesen a kezelés hatékonysága a betegség intenzitásától is függ, így súlyos tüneteke mellett, sokszor nem lehet elérni a teljesen tünetmentes életet.
A bipoláris zavarban szenvedők nem csak depressziósak, hanem átélnek legalább egy mániákus időszakot is. A betegség másik elnevezése a mániás depresszió. Így a betegnél az egymással ellentétes viselkedést kiváltó szakaszok fedezhetők fel. Ezek tarthatnak akár évekig is, de legújabb megfigyelések szerint, akár naponta is váltakozhat. A mániás és depressziós időszakok között pedig előfordulhatnak olyan időszakok, amikor a beteget nem éri semmilyen hatás, tehát effektíve normálisan él. Illetve előfordulnak olyan ún. kevert időszakok, amikor a depressziós és mániás tünetek egyszerre jelennek meg.
A depressziós szakasz
Lényegében megegyezik a depresszió, mint betegség tüneteivel. Nagyjából ugyanazok a meghatározott dolgok, érzések jellemzőek erre a szakaszra.
Mániás szakasz
A beteg ebben a szakaszban vidámnak, boldognak, lelkesnek, energikusnak érzi magát. Túlzott önbizalom, gyors gondolatmenet, mindenbe belekezdés jellemzi. A mániás szakasz egyszerűen a túlzott élni akarásról szól. Teljesen a depressziós szakasz ellentéte. Súlyos esetben ez a nagy lelkesedés odáig vezet, hogy a beteg olyan gyorsan és lelkesen próbál mindent elmagyarázni, hogy már egy szót sem lehet belőle érteni, illetve erős agressziót vált ki belőle. Lehetne kellemesnek is felfogni a bipoláris zavarnak ezt a részét, de a céltudatosság mellett nagyon megnő a könnyelműség is. Ilyenkor a beteg mindenbe könnyen belefog, meggondolatlanul költekezik, és akár erkölcsi értelemben is gyengülni látszik.
Lapozz egyet és megmutatjuk, milyen káros következménye van, ha felcserélik a két betegséget!
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!