Depresszió és alkoholizmus
A depresszió és az alkoholizmus megléte, már önmagában is súlyos helyzet. A legtöbb pszichés betegség komoly lelki sebeket okozhat, de egyben testi tünetekkel is számolnunk kell. Az alkoholizmus azért az egyik legveszélyesebb, mert a sok elfogyasztott alkohol nagyon hamar olyan többnyire visszafordíthatatlan folyamatokat indít el, melyek tönkre teszik a szervezetet. A problémák halmozódása sajnos azt is jelenti, hogy még kevésbé látjuk reálisan a saját kétségbeejtő helyzetünket. A két betegség talán néhány kivételtől eltekintve nem egyszerre alakul ki, hanem egyik következik a másikból. A depresszióból való menekülés során is kialakulhat az alkoholizmus, és fordítva is, az alkohol okozta károk is vezethetnek depresszióhoz.
Depresszióból alkoholizmus
Az alkoholnak megvan az a hatása, amely egy időre elfeledteti a gondokat, elmenekít a valóság elől. A depresszióban szenvedőnek, még ha tudatosan nem is vallja be magának, pontosan erre van szüksége. Egy kicsit kilép abból a szerepből amit a mindennapokban egyre nehezebb teherként él meg. Szabadnak érezheti magát. Úgy érzi bármit megtehet, és valószínűleg végre egy kis örömöt is érezhet. Ez persze csak eleinte van így. Amint hozzászokik a szervezete, már egyre nehezebben éri el ezt a szintet. A legtöbb egészségesnek mondható ember is gyanútlanul sétál bele az alkoholizmus csapdájába, nem veszik észre, hogy már szenvedélybeteggé váltak, csak amikor már megtörtént. Mivel a depresszióban szenvedők lelkileg sokkal sebezhetőbbek, még inkább az alkoholra bízzák magukat, így hamarabb megtörténhet a baj. De az alkohol nem oldja meg a depresszió okát, csak súlyosbítja azt, hiszen most már az alkohol függőséggel is meg kell majd birkózni az életért. Ez főleg, és egyre nagyobb számban a mai tizenéveseket érinti. Ezért kell nagyon odafigyelni velük kapcsolatban minden jelre, tünetre. Ha a depressziót időben észrevesszük és elkezdjük a kezelést, akkor sokkal nagyobb az esély a gyógyulásra és a szenvedélybetegségek, mint az alkoholizmus kialakulására.
Alkoholizmusból depresszió
Ha valaki alkoholistává válik, akkor megváltozik a viselkedése, az élete, és ezáltal az életkörülményei is. Az alkoholisták természete megváltozik. Hiába volt eddig jólelkű, kedves, vagy barátságos, az alkohol nagy mennyiségben és hosszútávon ezt is megváltoztatja. A legtöbb alkoholista agresszívan kezd el viselkedni, általában rosszkedvű, legalábbis közömbös, vagy nemtörődöm. Egyre több negatív gondolata támad, és már a sok alkohol sem vidítja fel, mégis egyre többet és többet fogyaszt belőle. Inkább otthon pihen és iszik, sokáig alszik, és egyre nehezebben bírja a másnaposságot. A tevékenységeiben romlik a koncentrációja és a minősége. Ezáltal az alkoholisták életkörülményei is hamar megváltoznak.
A munkahelyek többsége nem tolerálja hosszú ideig a rossz munkát és a látható alkoholizmust, mely lassan már testi tüneteket idéz elő. A házastárs, gyerekek, család és a barátok sem bírják hosszú ideig elviselni. Mégha a család nem is bomlik fel, mert egyfajta anyagi, vagy másfajta függésben élnek, a támogató közeg akkor is megszűnik. Hiába él együtt az alkoholista házastársával, gyerekeivel, azok agresszív viselkedése miatt félni kezdenek tőle, és elkerülik a vele való találkozást. Így a magára maradt, és munkanélküli alkoholista már sem az alkoholban se semmiben nem talál vigaszt. Túl mélyre csúszott és ilyenkor már sok esetben depresszióról is beszélhetünk. A reménytelenség és az állandó szomorúság, célvesztettség az élete állandó részévé válik. A legtöbb esetben felnőtteket érint ez a probléma, sokszor egybekapcsolódik az alkoholizmus kialakulása az életközépi válsággal, amely megjelenhet mind a nőknél, mind a férfiaknál.
Ha a családunkban, vagy baráti körünkben látunk hasonló esetet, akkor tegyük félre minden ellenszenvünket, és az elutasítás ellenére is próbáljuk meg szakemberekhez eljuttatni az illetőt. Alkoholra, semmi esetre se adjunk pénzt, se kölcsönt, mégha a barátságunkra is próbál hatni. Előbb vagy utóbb rá fog jönni, hogy ezzel megmentették az életét.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!