Az ókori daganatos betegségek
Az ókori Egyiptomban jegyeztek fel először olyan betegséget, amelyet a tudósok a rákkal azonosítanak. A daganatos betegségek megléte, valószínűleg régebbre nyúlik vissza, de egyenlőre ilyen feljegyzéseket még nem találtak. Az ókorban a rákot a kor gyógyítói nem tudták gyógyítani, és erre még jó pár évszázadot kellett várni. Megfigyelhető azonban egy növekedési tendencia. Egyre több a daganatos megbetegedés, ahogy haladunk előre az időben.
Mik lehetnek az okok?
A tudomány két olyan egymást felerősítő magyarázattal állt elő, ami külön-külön, de együtt is megállja a helyét. Először is a rákos megbetegedések inkább az idősebb korosztályt veszélyeztetik. Bár a rák már egyre fiatalabb korban megjelenik a szervezetben, nagyobbik részük, még mindig az idősebbeket érinti. Ha megvizsgáljuk az ókor átlagéletkorát, akkor könnyen beláthatjuk, hogy gyakorlatilag nem éltek addig az emberek, hogy a rák tünetei előjöjjenek. És ahogy haladunk az időben előre, úgy egyre nő a várható élettartam, és a daganatos betegségek száma is. A másik magyarázat a modern életmód. Minél inkább elszakadunk a természettől, annál inkább ki vagyunk téve a rákos betegségeknek. Elsősorban a civilizációs betegségek testesítik meg a leginkább ezt a jelenséget, melynek tagja a daganatos betegség is. Az ételek nagy része tele van rákkeltő anyagokkal, a technológia, ami körülvesz minket szintén. Így a kutatók szerint nem csoda, ha egyre több a rákos beteg.
De akkor mit lehet tenni a megelőzésben?
A tanulságot levonva, érdemes olyan táplálkozás, egészséges életmódot folytatni, ami csökkenti a rák kialakulásának kockázatát. Ez mellett fontos, hogy rendszeresen járjunk szűrővizsgálatokra, és ha bármi bajt észlelünk, időben forduljunk orvoshoz. Sajnos sokan addig nem tesznek egy lépést sem a vizsgálatok és a kórház felé, amíg már annyira fáj, vagy akadályoz a betegség, hogy a családtagok elparancsolják az orvoshoz. Ilyenkor már nem sok esély van a gyógyulásra. Minél előbb észrevesznek egy daganatot, annál nagyobb az esély a gyógyulásra.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!