Az epebaj a düh lenyomatalenyomata
Aki ebben szenved, annak meg kell tanulnia, hogy belső indulatait a külvilág felé ki kell adnia. A külvilágot úgy kell megváltoztatnia, hogy annak ne a nyers agressziójával találkozzon, meg kell tanulnia, hogy a belső felgyülemlett feszültséget ne maga ellen fordítsa. Az epekövek tulajdonképpen kikristályosodott harag, agresszió, düh lenyomatai. Az epehólyag gyulladása – vagy az epevezeték szűkülete – esetleg daganatos vagy súlyos tünetek formájában hívja fel magára a figyelmet. A has jobb oldali felső része puffadt, nyomásra érzékeny, hányinger, hányás, láz lehetséges.
Az epefolyadék
Az epefolyadék nagyon keserű ízű, de nélkülözhetetlen a természetes és kielégítő emésztéshez. A benne található enzimek segítenek az étel emésztésében. Epekő esetén rohamszerűen fellépő erős fájdalommal járó görcsös állapot alakulhat ki, és a fájdalom a jobb bordaív alá sugárzik ki. Súlyosabb esetben akár a jobb lapocka alá is kisugározhat. A nőknél gyakoribb ez a
betegség, mivel nem tudják úgy kiadni a mérgüket, mint a férfiak. Törekedjünk arra, hogy szervezetünkben legyen elégséges B2, B7
vitamin, jód, kén, magnézium.
Epebaj - amit orvos nélkül tehetünk
- Sárgarépát megtisztítunk, karikára vágjuk, megfőzzük, és a levét legalább naponta isszuk.
- A gyermekláncfű nagyon hatásos epekő esetén: a kártékony koleszterin szintjét kedvezően befolyásolja, ha fiatal hajtásait naponta fogyasztjuk, salátaként. Ha szélgörcsök vannak, segít egy tea. Ügyeljünk az elkészítésére: 250 gramm gyökeret apróra vágunk, legalább két órát áztatjuk hideg vízben, majd lassú tűzőn felfőzzük, forrás után egy percet főzzük, aztán 20 percet állni hagyjuk. Étkezés előtt negyed órával iszunk belőle egy pohárral.
- Ha valakinek epeköve van, annak kifejezetten jót tesz az esti feketeretek-fogyasztás, míg a nappal magunkhoz vett retek inkább mérgezi a szervezetet.
- Enciángyökérből készült teával akut esetekben jó eredményt érünk el. A teát étkezések előtt negyed órával fogyasszuk.
- A pemetefű, ezerjófű és gyermekláncfű is nagyon jó a májtisztításban. Maréknyi párlófüvet 1 liter vízbe teszünk, felforralunk, naponta 2–3 csészével iszunk belőle. Az ezerjófüvet júniusban gyűjtjük, és árnyékban szárítjuk. Tea: 1 liter vízhez 1 teáskanál növényt adunk; este iszunk belőle egy pohárral.
- Hatékony a kerti sóska gyökere is. Október–novemberben ássuk ki a földből. 20 gramm szárított gyökeret 1 liter vízben főzünk, majd 10 percig állni hagyjuk. Naponta háromszor iszunk belőle, reggel éhgyomorra; ezáltal az epeműködés megindul, és vizelethajtó is.