Alvási apnoe
A horkolással és légzéskimaradással járó alvási zavar kb. minden tízedik embert érinti hazánkban. Panaszkodni, a betegség miatt a hálószobatársak szoktak a leggyakrabban, de csak látszólag ők azok akik szenvednek. Az alvási apnoéban szenvedő is sokszor felkel az éjszaka közepén, és az alvása sem olyan mély, és kielégítő, mint az egészséges társaié.
Hiperinszomnia
Napközben is szenvedhetünk alvászavaroktól. A hiperinszomnia a napközben ránk törő aluszékonyság, figyelemzavar. A hiperinszomnia oka legtöbbször a rossz minőségű és/vagy rövid ideig tartó éjszakai alvás. Ha a szervezet éjszaka nem tud eleget pihenni, akkor ezt napközben torolja meg.
Narkolepszia
Ritka betegség, mely olyan azonnali elalvást kényszerít ki a szervezetben, amelyet az illető nem tud irányítani. Az elalvás hirtelen jön, és teljesen kontrolállhatatlan. Az alvás viszonylag rövid ideig tart, és az ébredés után minden megy tovább. Ez igen veszélyes betegség, mert a narkolepsziában szenvedő akár az utcán sétálva is egyszer csak összeeshet.
Inszomnia
Az inszomnia az az alvási zavar, amely tulajdonképpen azt a folyamatot testesíti meg, amire mindenki először gondol, ha meghallja az alvászavar kifejezést. Az éjszaka történő sokszori felébredés, elalvási nehézségek mind az inszomniát jelentik. Nehéz megmondani, hogy melyik az a pont, amitől már alvászavarról és inszomniáról beszélhetünk. Ha hosszútávon, rendszeresen fordul elő, akkor valószínűleg alvászavarról van szó. A leggyakrabban előforduló alvászavar.
Alvajárás és mozgás
Az alvajárás és az álom közbeni helyváltoztatás nem gyakori alvási probléma. Az alvás közbeni rugdosás, és csapkodás a rossz alvás egyik tünete lehet. Az álom közbeni helyváltoztatás komoly probléma lehet. Sokszor egy trauma áll a háttérben, ami miatt önkéntelenül is reagálnak az izmok és a végtagok.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!