A test és a lélek egyaránt egyensúlyra törekszik
Legyen szó akár, a szervezetről, akár a lélekről, minden az egyensúlyra törekszik. Ez az alvás során sincs másképp. A legtöbb előnyt akkor tudjuk maximalizálni, ha kb. 8 órát alszunk, nyugodt és kényelmes körülmények között. Ebben az esetben tulajdonképpen nem is kell hátrányokkal számolni, a szervezet eleget pihen ahhoz, hogy feltöltődjön energiával és egész nap koncentrálni tudjon. A 8 óra egy átlagosan meghatározott érték, így természetesen egyénenként változhat. Általában 6 és 10 óra között még normális mennyiségű alvásról beszélhetünk, de ha kevesebb, mint hat órát alszik valaki, illetve, ha tíz óránál többet, az már káros hatásokkal is jár a szervezet számára. Ezek a káros hatások, már akár egy éjszaka után is jelentkezhetnek, de hosszú távon biztos, hogy előkerülnek.
Túl kevés alvás
Ide nem csak az időben túl kevés alvás tartozik, hanem a rosszminőségű, folyton megszakadó alvás is. Ilyenkor a szervezetnek nincs elég ideje arra, hogy kipihenje magát, és felkészítse a szervezetet egy újabb napra. Jellemző a nehéz kelés, és az energiaszint csökkenése. Az álmosság és a fáradtság, a nap bármely részében, főleg az esti órákban előfordulhat. Nem szokatlan az álmosság és a hirtelen felélénkülés váltakozása sem, főleg, ha valamilyen stressz hatás, vagy adrenalint előidéző esemény történik. Hosszú távon az immunrendszert is legyengíti a túl kevés alvás, illetve a koncentrációra is rendkívül káros hatással van.
Túl sok alvás
Az alvás tehát jó a szervezetnek. Feltölt energiával és segít koncentrálni. Ennek ellenére, nem az a jó megoldás, ha minél többet alszunk. Egy bizonyos alvással eltöltött idő után, már nemhogy energiával töltődnénk fel, hanem éppen elcsigázottnak és fáradtnak érezhetjük magunkat. Ezáltal koncentrálni is nehezebb, és este nem lesz könnyű elaludni. Hosszú távon a folyamat ugyan nem hordoz olyan veszélyeket, mint a túl kevés alvás, de lényegesen megnehezíti az életünket. Így bármilyen nagy a kísértés, megéri időben felkelni. A szervezet jelezni szokta azt az időt, amikor már ideje lenne felkelni. Ilyenkor ne aludj vissza, hanem próbálj meg felkelni. A saját érdekedben figyelj erre oda, hiszen ha aludtál már annyit, amennyire a szervezetednek szüksége van, akkor amint felkeltél, elég hamar elmúlik az álmosság.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!