Az alvászavar tünetét kezeli csak az altató
Mivel az alvászavar tünete többek között a rosszminőségű, rövid ideig tartó alvás, ezért az altató egyáltalán nem megoldás a problémára. A tüneteket ideig-óráig megszűntetheti, de akár nagyobb károkat is okozhat. Az alvászavarok hátterében az esetek igen nagy részében valamilyen lelki probléma áll. Ha ezekre nem találunk megoldást, akkor az alvászavar sem múlik el. Ennek következtében akár életünk végéig szedhetjük az altatót, attól nem leszünk jobban.
Az altatóhoz nagyon hamar hozzászokik a szervezet
Altató gyanánt a magyarok egy része valamilyen szorongás gátlót használ. Ezekkel a szerekkel az a gond, hogy nagyon hamar hozzászokik a szervezet. Eleinte még elég egy-egy tabletta, majd nagyon hamar azon vehetjük észre magunkat, hogy egyre többet és többet kell bevennünk, hogy elérjük vele ugyanazt a hatást. A szorongás gátló elég sokaknál vált ki függőséget, így kétszer is gondold meg, hogy elalvás előtt beveszed-e. Ha altatót használsz, hiába alszod tőle végig az éjszakát, akkor sem olyan minőségű és mélységű alvást kapsz eredményül, mint amilyenre a szervezetnek szüksége van. Hosszútávon az altató egyáltalán nem hozza meg azt a szervezet számára szükséges pihenést, amit meg kell kapnia, az egészséges működés érdekében. Amerikában népszerűek az antidepresszánsok használata az alvászavarok ellen. Sok esetben azonban ez sem jelent megoldást, hiszen a depresszió nem egyenlő az alvászavarral. A rossz alvás inkább egy lelki probléma tünete. Amíg a probléma fennáll, addig az alvás sem fog visszatérni a megszokott kerékvágásba.
Csínján az altatóval
Ez persze nem azt jelenti, hogy egyáltalán ne szedjünk altatót, vagy inkább hánykolódjunk ébren. A szakemberek azt tanácsolják, hogy minél ritkábban forduljunk az altató nyújtotta segítséghez. Az alvászavar komoly probléma, amely az élet szinte minden területére negatív kihatással jelentkezik. A problémáink, gondjaink, a háttérben meghúzódó eseményekre koncentráljunk és ne a tünetek káros elnyomására.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!