Figyelj oda a fehérjefogyasztásodra!
A bőséges hús- és érettsajt-fogyasztás kedvez a csontritkulásnak, azonban a kiegyensúlyozott növényi étrend megvéd ettől a betegségtől.
Ez a nagyon érdekes jelenség a következőképpen magyarázható:
Minél több fehérje kerül be a szervezetbe, különösen ha állati eredetű (mindenekelőtt hús és érett sajtok), annál inkább savasodik a vér a tejsav és a húgysav hatása által, ami ezeknek az ételeknek a lebomlása során keletkezik. Ez arra kényszeríti a szervezetet, hogy raktározott kalciumának egy részét felhasználja a savfelesleg ellensúlyozására, mert mint már mondtuk, a kalcium egyik feladata a savak és a lúgok közötti egyensúly fenntartása a vérben.
Ezenkívül, amikor az emésztőszervekből származó savakkal egyesül a kalcium, fel nem szívódó szappanokat képez a bélben. Ily módon a zsírokban gazdag étrend nehezíti a kalciumfelszívódást.
Természetesen a csontritkulásnak ezenkívül más hormonális és anyagcsere jellegű okai is vannak. De bizonyított, hogy a bőséges hús és érlelt sajtok (mivel fehérjében és zsírban gazdagok) bőséges a túlzott fehérje fogyasztása növeli a kalciumveszteséget és súlyosbítja a betegséget.
Mennyi fehérjére van szükségem?
Az ajánlott napi fehérjemennyiség 0,8 g/testsúly-kg. Sportolóknak nagyobb mennyiségre van szükségük, az ő adagjuk 1-1,5 g/testsúly-kg. A bébik életük első 6 hónapjában megkétszerezik a testméretüket az 5% fehérjét tartalmazó étrendjük miatt, ami az anyatej.
1 gramm fehérje 4 kalóriát tartalmaz.
Íme, a legjobb megoldás:
Az olyan kiegyensúlyozott növényi étrendnek, ami tartalmazza a szükséges fehérjéket, lúgosító hatása van (a hússal ellentétben), csökkenti a kalciumveszteséget és a csontritkulásra megelőzőként hat. A legjobb megoldás viszont az, ha nem egyfajta proteinforrásból jutsz hozzá a fehérjemennyiségedhez, hanem kombinálod. Húsból is fogyassz többfélét; csirkét, marhét, halat, pulykát, stb.
Ezek a legjobb fehérjeforrások:
Tojás
Tofu
Tejtermékek
Bab, lencse, borsó
Zab
Magvak
Fontos tehát az egészséges táplálkozás, mely tartalmazza a napi gyümölcs- és zöldségfogyasztást és a rendszeres testmozgás, amire a szervezetnek szükséges van ahhoz, hogy kiegyensúlyozottan működhessen és elkerülhesd a betegségeket.