A kiégés nem depresszió, de hasonlít rá
Amikor bekövetkezik a kiégés, a problémákat, mérettől és súlyosságtól függetlenül leküzdhetetlennek látjuk. Minden sivárnak, üresnek, közhelynek, értelmetlennek tűnik. A kiégés boldogtalanságot, levertséget okoz, és a depresszióhoz hasonló tünetek jelenhetnek meg. A munkában való kiégés az esetek többségében a jellemző ok, ami miatt bekövetkezik.
Mi a kiégés?
A kiégés egy olyan érzelmi állapot, ami mentális és fizikai fáradtságot idéz elő a túlzott és hosszan tartó stressznek köszönhetően. Ez azt jelenti, hogy túlterheltnek érzed magad és képtelennek arra, hogy bármi olyan tevékenységet végezz, ami stresszt idéz elő. A stressz ettől függetlenül nem szűnik meg, csak már minden motiváció erőtől megfosztja a szervezetet és nyomásként, teherként nehezedik az ember vállára. Teljesen elszívja az energiát.
A kiégés tünetei
A kiégés is, mint minden pszichés betegség egyedi ütemben és tünetekkel fordul elő. A szakemberek a kiégést vizsgálva az alábbi általános és gyakran előforduló tüneteket szedték össze:
- minden napot rossz napnak érzel
- legyen szó munkáról, vagy az otthoni életről, minden tevékenység időpocsékolásnak tűnik
- mindig kimerült vagy
- a nap nagy részében próbálod elkerülni az elvégzendő feladatokat
- úgy érzed, bármit csinálsz, minden egyformán hiábavaló
A kiégés az élet minden területére rányomja a bélyegét, nem csak azokra a tevékenységekre, dolgokra, amelyek miatt eredendően keletkezett. Tüneteit tekintve valahol a stressz és a depresszió között található meg. Sokkal károsabb hatással van a szervezetre, mint a stressz, és gyógyítani is sokkal nehezebb.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!