megfelelő mennyiségű alvás
Alvási szokások
Az alvás a legfontosabb feltöltődési pont mindannyiunk életében. Ha nem alszunk eleget, fáradékonyak, ingerültebbek, dekoncentráltak leszünk és megemelkedik a stressz szint is. Ugyanez van a gyerekekkel is. Így fontos, hogy hiába a könyörgés és/ vagy hiszti, feküdjenek le időben este. Ha pedig nem tudnak elaludni, akkor próbáljunk segíteni, akár még egy plusz mesével is.
Tanítsd meg neki mire figyeljen
Bár a szülők elég sok mindent tudnak a gyerekeikről, és sokszor hamarabb látják meg akár egy betegség tüneteit, mint maga a gyerek, de szükség van arra, hogy minél hamarabb észrevegye, ha baj van. Tudatosítsuk benne, az olyan lelki eredetű betegségek kialakulásának kockázatait is, mint a stressz, vagy akár a depresszió. Fontos, hogy ne csak a testi tünetekre figyeljen, hanem tisztában legyen vele, ha szorongás éri, és hatékonyan tudja kezelni. Minél idősebb a gyerek, annál sürgetőbb, hogy tudja, hogy mivel áll szemben. Ne gondolja azt, hogy a stressz az „elfoglalt felnőttek” betegsége, hanem magától is tudja értelmezni, hogy milyen folyamatok zajlanak le benne. Azonban fontos, hogy ne ijesszük meg, és a stresszről, mint általános enyhe tünetegyüttesről beszéljünk, ne mint komolya pszichés eredetű betegségről.
Tegyél a passzív stressz ellen
Bár szülés után a gyerek gyakorlatilag nincs az anya testében, de ettől függetlenül a kölcsönhatás igazán erős marad. Amit teszel, vagy amit sugárzol a gyerek felé, azt ő is ugyanúgy érzi. A passzív stressz egy olyan folyamat, amire a gyerekek különösen érzékenyek. Ha ideges, feszült vagy, ha szorongsz, azt a gyerek mind érzi. A passzív stressz a passzív dohányzáshoz hasonlóan mások negatív hangulatának átvételét jelenti. Hiába van jó kedve a gyerknek, ha hosszabb időn keresztül kénytelen elviselni a szülők magas stressz szintjét, az átragad rá is. Így ugyanúgy mint akár a terhesség alatt, úgy tudsz segíteni a gyerekeden, ha segítesz magadon. Ha a saját stressz szinted sikerül csökkentened, akkor máris sokat tettél a gyerekekért is.
És végül de nem utolsó sorban még két hatékony módszert találsz a következő oldalon!
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!