Kolin és kobalmin - tojás
K-vitamin
Ez a vitamin segíti a véralvadást, segít a szervezetnek lebontani a kalciumot. A nőknek ebből napi 90 mikrogrammra van szükségük, amit olyan zöld, leveles növények fogyasztásával vihetnek be a szervezetükbe, mint a brokkoli vagy a spenót.
Magnézium
A magnézium hiánya nélkül a sejtek nem tudnak elegendő energiát előállítani, az izmok nem tudnak pihenni, a csontok nem lesznek olyan erősek, és több mint 300 enzim működése sem olyan nélkülük, mint amilyennek lenniük kéne. A 30 év alatt nőknek 320 milligramm ajánlott naponta, 30 év felett pedig csak kicsivel több. Ezt szervezetünkbe vihetjük babokkal, mogyorófélékkel, teljes kiőrlésű gabonafélékkel.
Szelén
Ez a kulcsfontosságú vitamin az E-vitaminnal dolgozik együtt, mint antioxidáns és a sejtpusztulással és fertőzésekkel szembeszálló tápanyag. A felnőtteknek 50 mikrogrammra van szükségük naponta, míg a szoptató anyukáknak 70 mikrogramm ez a szükségletük. Szelén található a tengeri ételekben, májban, csirkében és további húsfélékben. A vegák szelén tartalmú növények fogyasztásával is pótolhatják ezt az anyagot szervezetükben.
Kolin
Egy új tanulmány szerint e nélkül az anyag nélkül a sejtjeink nem tudnak megfelelően működni. A kolin a B9 vitaminnal együtt segíti a terhes nőknél a magzati fejlődést. Persze nem csak a terhes nők számára fontos ez a vitamin, mivel jó hatással van a májra és idegrendszeri betegségekkel szemben is felveszi a harcot. A legtöbb nőnek 425 milligrammra van szüksége naponta, míg a terhes és szoptató nők 450 milligrammra emelhetik az adagot. A kolin legjobb forrása a tojás, pisztácia és marhahús.
Kobalamin (B12)
A kobalmin a folsavval együttműködve segít a vörösvérsejteknek energiát termelni. Emellett segíti a kognitív funkciókat és a sejtnövekedést is, valamint segít az aminosavak hasznosításában is. A napi szükségletünk ebből 2,4 mikrogramm, 2,6 terhes nőknek és 2,8 szoptatásban lévőknek. Általában állati eredetű tápanyagokban található: halfélék, húsfélék, szárnyasok, tojások és tejtermékek. A vegák megint nincsenek könnyű helyzetben, ugyanis ők csak mesterséges formában tudják bevinni szervezetükbe azt.
Nézd meg itt, mely ételekben találod meg az előbbiekben felsorolt tápanyagokat
- kattints a képre a nagyobb nézetért -
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
További cikkeink – kattintson a részletekért!