Kerüld el ezeket a hibákat, ha szeretnéd megőrizni mentális egészségedet!
7. Mindent komolyan veszel
Előfordult már, hogy enyhén kínos helyzetbe kerültél nyilvános helyen, és sokkal kellemetlenebbül érezted magad miatta, mint kellett volna (például egy egyszerű megbotlás az utcán)? Talán itt az ideje kicsit lazábban venni a dolgokat, és megtanulni nevetni ezeken az eseteken.
Nem egy kutatás bizonyította már, hogy a nevetés rendkívül pozitív hatással van a szellemi egészségre, többek között mert segít a depresszió és a szorongás leküzdésében.
8. Nem alszol eleget
Az alvás mindenre kihatással van az érzelmi és mentális teljesítőképességünktől kezdve a fizikaiig. Az alvás nélkülözhetetlen a test (beleértve az agy) regenerálódásához, ezért ha az ember nem kap belőle eleget, az számos rövid- és hosszútávú negatív eredményhez vezet.
9. Sosem vagy egyedül
A gyerekek, a munka, a család, az ismerősök és a számos egyéb feladat és tevékenység közepette nem egyszerű olyan pillanatot találni a hétköznapok során, amikor az ember kissé igazán magára maradhatna. Fontos, hogy időt találj magadra, legyen az akár napi tíz perc, vagy akár egy egész óra. Ha nem tudsz odafigyelni saját dolgaidra, akkor a szorongás és a depresszió észrevétlenül veheti át az irányítást.
10. Nem beszélgetsz másokkal
Ha elsődleges kommunikációs csatornáid a Facebook, az SMS-ezés, az emailek, vagy más, nem személyes csatornák, akkor valójában nem kerülsz érdemleges kapcsolatba az emberekkel (és az a két mondat a buszsofőrrel reggelente nem számít annak).
Ezek nem olyan valódi beszélgetések, amelyeken keresztül igazán megérthetnénk az embereket. Igazából csak kiölik belőlünk az érzelmeket és nem adnak lehetőségeket a közös élményekre. Az olyan elektronikus eszközök, mint például az okostelefonok teljesen átformálták az igényeinket, és manapság már teljesen hozzá szoktunk ahhoz, hogy egy digitális gomb lenyomásával azonnali kapcsolatot teremthetünk másokkal.
Olyannyira átszoktunk a virtuális beszélgetésekre, hogy egyszerűen nehezünkre esik egy szobában tartózkodni és valódi beszélgetést folytatni másokkal.
11. Képtelen vagy nyugton maradni a mobilod nélkül
Nehezedre esik felidézni, hogy mikor töltöttél el legutóbb egy délutánt mindenféle elektromos kütyü mellőzésével? Súlyos, és nagyon gyakori probléma ez – a temérdek minket körülvevő készülék hajlamos túlstimulálni bennünket, és képtelenek vagyunk igazán kipihenni magunkat a közelükben.
12. Több dolgot csinálsz egyszerre
Mindenki foglalkozott már, vagy (a legtöbben) foglalkozik rendszeresen egyszerre több feladattal. Facebookozás és tévénézés egyszerre, vagy chatelés gyakorlatilag bármi más közben. A kutatások szerint azonban annak ellenére, hogy sokak szerint ezzel több feladatot tudnak elvégezni egységnyi idő alatt, ez valójában nincs így – az úgynevezett multitasking csak stresszhez vezet, elzár a külvilágtól, és megnehezíti a rendes kommunikációt.
+1. Toxikus kapcsolatban vagy
Rengetegen szenvednek depresszióban vagy szorongásban, amelyeknek az oka gyakran egy toxikus párkapcsolat. Az ilyen kapcsolatok teljesen elpusztítják az emberek önbizalmát. Partnereik rendszeresen elhitetik velük, hogy semmire sem jók, vagy önzőek, és idővel ez a kép teljesen megszilárdul bennük.
Néha egész évek telnek el ilyen körülmények között, mielőtt az emberek rájönnének, hogy depressziójuk és szorongásuk mögött partnerük áll.
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
Parlagfű allergia: Ezt az orrspray-t...
További cikkeink – kattintson a részletekért!