10 gyógynövény, amit otthon is lehet termeszteni
1. Aloe Vera
Az aloe vera egy olyan növény, amelyet hihetetlenül sokféleképpen fel lehet használni. Remekül használható égési sérülésekre, sebekre, vágásokra, de még ekcémára is, mivel erős fádalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása van. Sőt, a szépségiparban is igencsak kedvelik, például a kocsonyás belső a hajra kenve pakolásként fényessé és erősebbé teszi a hajszálakat. De nem csak külsőleg alkalmazva vannak jó tulajdonságai; elfogyasztva, például üdítőben, gyógyír az emésztési panaszokra, gyomorfekélyre, a reflux tüneteire, székrekedésre, de még étvágytalanságra is.
2. Kamilla
Ez az egyébként meglehetősen igénytelen növény nem csak hungarikum, de számos gyógyhatással is rendelkezik. A kis virágokból kinyerhető illóolaj remek gyulladáscsökkentő és görcsoldó. Gombaölő hatása miatt sebgyógyításra is alkalmas, a forrázata pedig nem csak nyugtató, de a gyomorban és a bélrendszerben gátolja a fekélyek kialakulását. Megfázás esetén, illetve felső légúti panaszoknál is használják, öblögetőszernek is jó, például torokgyulladásnál, vagy a szájban található sebek, mint az afták kezelésére. Teaként, illetve inhalálva egyaránt hatásos. Mindezek mellett egy csésze kamillatea elalvás előtt elősegíti a nyugodt, pihentető alvást. Kötőhártya-gyulladás kezelésére is javasolják, de fürdőként enyhíti az aranyeres panaszokat is.
3. Levendula
A levendulát is ismeri mindenki, nem csak ikonikus színe és a levendulamezők legendás szépsége miatt, hanem jótékony élettani hatásai révén is. A belőle készített tea nyugtató hatású, segít az alvászavarokban, enyhíti a fejfájást. Az idegi alapú gyomor- és bélpanaszok kezelésére is alkalmas, emellett fertőtlenítő hatása is van. Alkalmazható rovarcsípésekre, reumás fájdalmakra, akár fürdő, akár bedörzsölés formájában. A belőle készült bőrápoló készítményeket ráadásul már kisbabáknál is nyugodtan lehet használni.
4. Teafa
A teafa is egy meglehetősen sok pozitív hatással rendelkező növény. Nem véletlen, hogy olyan sok gyógykészítményben jelen lévő összetevő. A teafa olaját használhatjuk rovarcsípésekre, duzzanatokra, enyhébb égési sérülésekre, de lábgomba, hüvelyi fertőzések és aknék kezelésére, sőt, még a kimerültség ellen is.
5. Körömvirág
Nem csak csinosan mutat a kertben, de remekül alkalmazható epehólyag-gyulladásra, jó görcsoldó és fertőtlenítő. Alkalmazható még visszerekre, felfekvésekre, lábszárfekélyre, nyálkahártya gyulladásra, ekcémára, sebekre, de még méhcsípésre is. Hatásos bőrkiütések és a napégés tüneteinek enyhítésére, de a szoptatás során begyulladó mellbimbót is körömvirágkrémmel érdemes kezelni.
A következő oldalon további gyógynövényekről olvashatsz!
KAPCSOLÓDÓ
Tudtad, hogy káros hatással van az...
5+1 jó tanács pályakezdő orvosoknak
Parlagfű allergia: Ezt az orrspray-t...
További cikkeink – kattintson a részletekért!